Księżyc czy Mars? Trump zmienia zdanie?

6

Siódmego czerwca Prezydent USA zamieścił tweet, który zdaje się przeczyć programowi Artemis.

Dwudziestego szóstego marca administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Pojawiła się szybko dyskusja o potrzebnym dodatkowym budżecie dla NASA na realizację tego ambitnego celu. Niezależne szacunki to wartości rzędu kilkunastu (lub więcej) dodatkowych miliardów dolarów. Co ciekawe, 14 maja 2019 pojawiła się informacja, że NASA zasugeruje “skromne” dodatkowe 1,6 miliarda USD na rok fiskalny 2020. Nie pojawiły się dane co do kolejnych lat fiskalnych. W maju NASA także poinformowała o wyborze nazwy programu: Artemis.

Jeszcze w maju NASA zaprezentowała bardzo wstępny plan programu Artemis do 2024 i 2028 roku. Łącznie przewiduje się 37 startów rakiet komercyjnych i SLS do 2028 roku. Pierwsze lądowanie człowieka ma nastąpić w 2024 roku, dzięki współpracy NASA z podmiotami komercyjnymi.

Artystyczna wizja lądownika zmierzającego ku powierzchni Księżyca - program Artemis / Credits - NASA
Artystyczna wizja lądownika zmierzającego ku powierzchni Księżyca – program Artemis / Credits – NASA

Zdawało się, że wsparcie Białego Domu dla programu Artemis jest pełne. Zupełnie nieoczekiwanie 7 czerwca prezydent Donald Trump zamieścił dość zagadkowy tweet, który prezentujemy poniżej.

Tweet Donalda Trumpa z 7 czerwca 2019 / Credits - tweeter, Donald Trump
Tweet Donalda Trumpa z 7 czerwca 2019 / Credits – tweeter, Donald Trump

Przede wszystkim Donald Trump skrytykował ilość funduszy, jakie USA wydaje na NASA – w tej kwestii pojawiło się pewne zaskoczenie, gdyż wcześniej zdawało się, że Biały Dom akceptuje zwiększone wydatki na tę agencję kosmiczną. Możliwe, że Donald Trump zakwestionował wydanie dodatkowych funduszy tylko na program Artemis, czyli powrotu na Księżyc – tutaj może domagać się innej dystrybucji wydatków.

Najciekawsza część tego tweetu to “including Mars (of which the Moon is a part)”, która wywołała falę komentarzy a nawet żartów. Oczywiście, można zakładać, że ta część to skrót myślowy i dotyczy faktu, że program Artemis nie powinien jedynie składać się z części księżycowej, jednak może to także być zrozumiane zupełnie inaczej. Niewątpliwie NASA będzie musiała wyjaśnić wkrótce zamiary Białego Domu.

Jeden z żartów, jaki się pojawił w internecie po tweecie Donalda Trumpa - Księżyc jako część Marsa
Jeden z żartów, jaki się pojawił w internecie po tweecie Donalda Trumpa – Księżyc jako część Marsa

Z dostępnych informacji wynika, że ten tweet wywołał pewne zamieszanie w kręgach NASA. Prawdopodobnie NASA obecnie “na nowo” będzie musiała przekonać Biały Dom co do programu Artemis – prawdopodobnie także pod kątem przydatności dla dalszych misji marsjańskich.

(NSF, PFA)

6 komentarzy

  1. Księżyc, Mars a na razie g… to na pewno im zostanie – przynajmniej co dzień znajomy zapach:)

    Ale może im kiedyś Chiny wizę wydadzą to i na Księżyc będą mogli polecieć;)

  2. Ciekawa nazwa programu księżycowego czyżby to ukłon w stronę powieści o księżycu autora Andy Weir?

  3. Ani Księżyc, ani Mars. Nikt tych programów poważnie nie traktuje. Tramp to idiota, a NASA stała się biurokratyczną strukturą, której członkom zależy jedynie na intratnych posadach.

  4. boszszs, a czegóż tu nie rozumieć … wybitnie trzeba być niezdolnym żeby próbować się doszukać czegoś dziwnego. Jest oczywiste że cel w postaci postawienia stopy na Księżycu nie ma sensu – to tylko krok na drodze dalej i na tym trzeba się skupiać. W szczególności bezsensowne jest ładowanie pieniędzy w hiperdrogie rozwiązania skoro są tańsze komercyjne

    • Janusz—To jakiś nie poważny Facet , najpierw podpisuje lot na Księżyc do 2024r. na piśmie ,a potem ,po miesiącu robi sobie z tego jakieś jaja. Jak by takie coś zrobił w tedy z Apollo Kennedy ,to by od razu stracił stanowisko. Żenada