HP3 przemieszczony

4

Nastąpiło przemieszczenie instrumentu HP3 misji InSight. Na zdjęciach można zobaczyć odsłonięty instrument “Kret” wykonany w Polsce.

Lądownik Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

W ciągu pierwszych miesięcy od lądowania wykonano szereg prac przygotowawczych do długoterminowych badań Marsa. 12 lutego 2019, na powierzchni Marsa postawiony został instrument Heat Flow and Physical Properties Package (HP3). Ten instrument znalazł się w odległości ok. jednego metra od lądownika InSight.

Częścią instrumentu jest “Kret”, którego zdaniem jest zagłębianie (wbijanie) się w grunt marsjański. Cel na tę misję to wbicie do 5 metrów wgłąb marsjańskiego gruntu. Pierwsze wbijanie Kreta w marsjański grunt nastąpiło pod koniec lutego. Nie zakończyło się ono sukcesem i w marcu pojawiły się kolejne problemy, które spowodowały zatrzymanie procesu wbijania.

Przez kolejne dwa miesiące inżynierowie z DLR oraz z NASA wspólnie próbowali zrozumieć istotę problemu z instrumentem HP3. Ostatecznie, na początku czerwca postanowiono przesunąć strukturę HP3.

Stan przed przenosinami HP3 - 19 czerwca 2019 / Credits - NASA
Stan przed przenosinami HP3 – 19 czerwca 2019 / Credits – NASA

Przenoszenie struktury HP3 odbyło się w dniach 22 – 29 czerwca. Zaplanowano trzy etapy przenoszenia i w każdym z nich zostały wykonane drobne ruchy. Pomiędzy etapami nastąpiła analiza danych, dzięki czemu zostanie zrozumiana pozycja Kreta częściowo wbitego w marsjański grunt.

Zdjęcie wykonane 26 czerwca 2019, w trakcie przenosin HP3. Pod instrumentem HP3 widać trzon Kreta / Credits - NASA
Zdjęcie wykonane 26 czerwca 2019, w trakcie przenosin HP3. Pod instrumentem HP3 widać trzon Kreta / Credits – NASA

Na przesłanych zdjęciach można zobaczyć Kreta częściowo wbitego w marsjański grunt. Zdjęcia sugerują, że wbijanie się było wykonywane pod pewnym kątem. Te zdjęcia są teraz przedmiotem analizy przed kolejnym etapem prac. Gdy pozycja zostanie dobrze ustalona, wówczas za pomocą “łyżki” lądownika (zainstalowanej na końcu ramienia robotycznego InSight), zostanie wykonane “utwardzenie” gruntu w pobliżu Kreta. Efektem tego działania powinno być zwiększenie tarcia pomiędzy Kretem a marsjańskim gruntem. W konsekwencji Kret powinien być w stanie ponownie zacząć wbijać się w grunt Czerwonej Planety.

Zdjęcie po zakończeniu przenosin HP3 - w prawej górnej części zdjęcia widoczny Kret / Credits - NASA
Zdjęcie po zakończeniu przenosin HP3 – w prawej górnej części zdjęcia widoczny Kret / Credits – NASA

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)


4 komentarze

 1. Jakby próbowali kiedyś w górach wbić coś w ziemię na głębokość 0,5 metra to by wiedzieli że szans nie mają jak trafią na kamień, nie mówiąc o skale

 2. O ile się założymy, że w kolejnym miejscu znów trafią na “coś twardego” dla kreta nie do pokonania?
  Już od pierwszego lądowania na Księżycu wiemy, że pod cienką warstwą kurzu znajduje się twarda warstwa regolitu. Dlaczego inaczej miało by być na Marsie? Ech.

   • Przyjmując ich obecną porażkę – nie wiedzieli. Zostawili maly margines błędu. A teraz liczą na fart że im się uda. Założono zbyt idealne warunki. A woda pod powierzchnią Marsa może byc napięta i uwięziona pod warstwami nieprzepuszczanymi. Wiec to jak igła w stogu. A oni… Juz to wiedzą.

    Zapomnąłbym podziękować za rozwinięcie dyskusji i merytoryczną uwagę.