Gdzie wyląduje Vikram?

0

Na miejsce lądowania indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-2 wybrano teren pomiędzy kraterami Simpellus N i Manzinus C.

Start indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-2 zaplanowano na 15 lipca 2019. Lądowanie na Księżycu jest planowane na 6 lub 7 września. W czerwcu tego roku Indie po raz pierwszy zaprezentowały złożony sprzęt do tej misji, składający się z części orbitalnej oraz lądownika “Vikram” z łazikiem “Pragyuan”.

Na miejsce lądowania Vikram wybrano wybrano teren pomiędzy kraterami Simpellus N i Manzinus C (poszczególne litery przy nazwie kraterów oznaczają pobliskie “kratery satelickie”, znajdujące się w pobliżu większych nazwanych kraterów księżycowych). Ten teren jest stosunkowo płaski, z niewielką ilością kraterów. Na Polskim Forum Astronautycznym w wątku dotyczącym misji Chandrayaan-2 pojawiła się mapa z zaznaczonym obszarem lądowania dla Vikram. Ten obszar lądowania znajduje się po stronie widocznej z Ziemi, około 70 stopni szerokości selenograficznej południowej.

Pojawiły się także informacje dotyczące układu optycznego orbitera Chandrayaan-2. Ten orbiter został wyposażony w teleskop o aperturze 30 cm i ogniskowej 208 cm. Ten teleskop będzie mieć 0,86 stopnia pola widzenia i przewiduje się, że z wysokości ok. 100 km rozdzielczość na powierzchni Księżyca wyniesie około 0,25 metra. Jest to wyższa rozdzielczość w porównaniu z układem optycznym zainstalowanym na pokładzie amerykańskiej misji Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), krążącej wokół Srebrnego Globu od dziesięciu lat (maksymalna rozdzielczość ok 0,4 – 0,5 metra).

Orbiter Chandrayaan-2 ma działać przez około rok. W tym czasie możliwe jest wykonanie serii ujęć różnych wcześniejszych lądowisk, w tym z historycznych załogowych misji Apollo.

Prezentacja sprzętu do misji Chandrayaan-2 / Credits – Hindustan Times

(PFA).


Comments are closed.