Wylesianie – obserwacje z orbity

0

Dzięki satelitom możliwe jest obserwowanie postępującego wylesiania na całym świecie.

Na całym świecie postępuje wylesianie terenów. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz intensywniejszym rolnictwem, a także rozrastającymi się miastami, górnictwem odkrywkowym, częstymi pożarami (szczególnie w okresach suszy) oraz wpływem człowieka na środowisko. Przykładowo, w cennym regionie lasów deszczowych Amazonii od lat 70. XX wieku zniknęło prawie 20% powierzchni. Wykarczowane lasy zostały zastąpione w większości uprawami rolniczymi.

Od kilku dekad satelity obserwacji Ziemi identyfikują miejsca, w których następuje intensywne wylesianie. Przede wszystkim takimi regionami są dorzecza Amazonki, obszar afrykańskich wilgotnych lasów równikowych oraz wycinka lasów tropikalnych i subtropikalnych w regionie południowo-wschodniej Azji. Obserwacje są wykonywane na zakresie optycznym (np satelity serii Landsat oraz Sentinel-2) oraz radarowym (np. Sentinel-1). W wielu przypadkach potrzebne jest porównanie danych uzyskanych w różnych dekadach, tak, aby możliwe było oszacowanie wielkości wylesiania.

Porównanie wylesiania – 1985 i 2016 rok (dane z Landsata-5 i Sentinela-2) / Credits -USGS/ESA/ Copernicus Sentinel data (2016), analiza ESA

Oprócz satelitów obserwacji Ziemi, pomiary wykonywane są także na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poniżej znajduje się opis instrumentu Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI), także pomocny w studiowaniu wylesiania i jego wpływu na klimat naszej planety. GEDI został dostarczony do ISS w grudniu 2018.

Eksperyment GEDI na ISS / Credits – NASA

(ESA, S-H, Ld, GT, T-E)

Comments are closed.