Udany lot MOMO-3

0

Czwartego maja nastąpił pierwszy udany lot rakiety japońskiego startupu Interstellar Technology Inc. Choć to mała rakieta, jest ona zwiastunem zmian w japońskiej branży kosmicznej.

Interstellar Technologies to japoński start-up rozwijający rakiety suborbitalne. Grupa wywodzi się z założonego w 1997 roku klubu rakietowego, który w 2003 roku przekształcił się w spółkę. Zespół od wielu lat rozwijał rakietę MOMO, która ma wynosić 20 kg ładunku w locie suborbitalnym na wysokość ponad 100 kilometrów. Jest to pierwsza japońska rakieta w pełni rozwijana przez podmiot prywatny.

Podczas lotu ładunek mógłby wykonywać eksperymenty od 2 do 6 minut w mikrograwitacji. Na ostatnim etapie lotu byłby odzyskiwany przy pomocy spadochronu.

Przed 2019 rokiem nastąpiły dwa starty rakiety MOMO. Oba starty były nieudane. Podczas pierwszego lotu, w 2017 roku, kontrola nad rakietą została utracona po minucie od startu. Drugi lot, 30 czerwca 2018, również był nieudany. Podczas tego startu rakieta zaledwie 4 sekundy po zapłonie przestała się wznosić i upadła na wyrzutnię. Na szczęście nikt nie został ranny.

Trzeci lot rakiety MOMO zakończył się sukcesem. Do startu doszło 4 maja 2019. Ten lot zakończył się pełnym sukcesem – rakieta wzniosła się na wysokość ponad 100 km.

Zapis z lotu rakiety MOMO-3 (start po 1 godzinie nagrania) / Credits – kachimai

Choć rakieta MOMO jest mała, jej budowa jest przykładem zmian, jakie zachodzą w japońskim sektorze kosmicznym. Dotychczas przemysł kosmiczny tego państwa był zdominowany przez prace agencji kosmicznej JAXA oraz zleceń rządowych i wojskowych. Stosunkowo mało było zamówień komercyjnych oraz projektów, w których udział kapitału prywatnego był znaczny. Sytuacja jednak wyraźnie zmieniła się na przestrzeni zaledwie kilku lat.

Rakieta MOMO to jeden z kilku przykładów, w którym nowe japońskie spółki poszukują zleceń z dala od “głównego nurtu”. W najbliższych latach można się spodziewać szeregu japońskich spółek kosmicznych, realizujących swoje projekty. Kapitał w wielu przypadkach będzie pochodzić od inwestorów prywatnych lub też japońskich programów inwestycyjnych. Czy się uda? Z pewnością regionalnie Japonia będzie konkurować z Chinami i prężnie rozwijającymi się nowymi spółkami w tym państwie.

(PFA)

Comments are closed.