Radarowe obserwacje szlaków morskich

0

Dzięki radarowym satelitom obserwującym Ziemi możliwe jest bardziej dokładne monitorowanie szlaków morskich.

Morza i oceany to ważny element ziemskiego środowiska oraz naszej cywilizacji. Wpływ człowieka na morza i oceany jest poważny i z wzrasta z każdym rokiem. Dane satelitarne przynoszą dużą ilość danych, pozwalających na obserwacje ważnych akwenów.

Jednym z takich miejsc jest kanał La Manche, pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Jest to region przez który przepływa bardzo dużo statków. Choć ten region często jest przykryty chmurami, radarowe dane pozwalają na monitoring ruchu morskiego. Poniższe nagranie prezentuje wyniki obserwacji z danych satelitów Sentinel-1 konstelacji Copernicus.

Radarowe obserwacje kanału La Manche / Credits – European Space Agency, ESA

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się wykorzystywanie danych satelitarnych do wykrywania nielegalnych aktywności na morzach i oceanach. Mowa tutaj m.in. o nielegalnych połowach ryb oraz przemycie. Satelity są w stanie obserwować i identyfikować statki, których zachowanie może być podejrzane. Wiele takich działań nie byłoby możliwych bez użycia danych satelitarnych – z uwagi na duże odległości od lądów i naziemnych stacji radarowych.

(ESA)

Comments are closed.