Portugalska Agencja Kosmiczna – rozpoczęcie działalności

0

W tym roku swoją działalność rozpocznie agencja kosmiczna Portugalii.

Portugalia dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w lipcu 2000 roku. Przez lata Portugalia rozwijała swoją branżę kosmiczną w dość umiarkowanym tempie.

W ostatnich latach zauważalny jest jednak wyraźny wzrost aktywności w portugalskim sektorze kosmicznym. Budowane są satelity, zainstalowano stacje naziemne związane z programem Galileo na Azorach oraz kilka portugalskich spółek rozpoczęło ekspansję poza Europę. W zeszłym roku natomiast zaakceptowany został plan budowy kosmodromu dla małych rakiet na Azorach. Niewątpliwie w najbliższych latach można się spodziewać szerszych działań przemysłu kosmicznego w tym państwie oraz zacieśniania współpracy międzynarodowej.

W marcu rząd Portugalii na oficjalnie potwierdził, że stworzenie narodowej agencji kosmicznej jest jednym z celów rozwojowych tego państwa. Co ciekawe, na siedzibę portugalskiej agencji kosmicznej wybrano miasto Ponta Delgada na Azorach a nie stolicę (Lizbonę). Wybór Ponty Delgada na siedzibę agencji kosmicznej tego państwa ma niewątpliwie związek z budowanym kosmodromem, którego start działalności planowany jest na 2021 rok.

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach poznamy więcej szczegółów działalności agencji kosmicznej Portugalii. Można się spodziewać, ze początkowo ta agencja będzie dysponować niewielkim budżetem, być może rzędu kilku do kilkunastu milionów EUR i będzie zawiązywać różne umowy o współpracy z innymi agencjami kosmicznymi – w tym i tymi spoza Europy.

(S-P)

Comments are closed.