Blue Moon – lądownik księżycowy Blue Origin

5

Firma Blue Origin zaprezentowała 9 maja 2019 propozycję lądownika księżycowego. Lądownik otrzymał nazwę “Blue Moon”.

Ostatnie lata to wyraźna zmiana kierunku rozwoju załogowej astronautyki: zamiast Marsa celem eksploracji jest powrót człowieka na Księżyc. Pod koniec marca 2019 NASA otrzymała bardzo ambitny cel – powrót człowieka na Srebrny Glob w ciągu zaledwie pięciu lat. Ten powrót ma być zrealizowany przy współpracy w różnej formie z firmami z branży kosmicznej.

Jedna z najbardziej aktywnych “nowych” firm kosmicznych – Blue Origin – przedstawiła 9 maja propozycję swojego lądownika księżycowego. Ten lądownik otrzymał nazwę “Blue Moon”.

Blue Moon ma być zdolny dostarczać na powierzchnię Księżyca różnego rodzaju ładunki. Zaprezentowane grafiki przedstawiają m.in. łaziki księżycowe jako ładunek lądownika Blue Moon. Lądownik ma być w stanie dostarczać “kilowaty energii elektrycznej” dla ładunków – także w warunkach księżycowej nocy. W “podstawowej” wersji Blue Moon ma być w stanie dostarczyć do 3,6 tony ładunku na powierzchnię Księżyca.

Lądownik zostanie wyposażony w nowy silnik BE-7. Ten silnik rakietowy został zaprojektowany przez Blue Origin specjalnie na potrzeby Blue Moon. Ciąg tego silnika ma wynieść 40 kN.

Prezentacja lądownika Blue Moon / Credits – Blue Origin

Załogowa wersja Blue Moon

Grafiki prezentują także większą wersję załogową. Blue Origin zaproponował stopień lądujący dla takiego lądownika – sekcję ciśnieniową czy też stopień powrotny zostałyby zbudowane przez inne podmioty. Według zapowiedzi firmy Blue Origin ta wersja ma być w stanie dostarczyć ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu w ciągu pięciu najbliższych lat – zgodnie z nową strategią NASA.

Grafika prezentująca załogową wersję lądownika Blue Moon / Credits - Blue Origin
Grafika prezentująca załogową wersję lądownika Blue Moon / Credits – Blue Origin

Blue Origin jednocześnie poinformowała, że prace nad Blue Moon trwały od lat. Część użytych technologii bazuje na tych wdrożonych do rakiety New Shepard, która regularnie (bezzałogowo) przekracza granicę kosmosu i jeszcze w tym roku poleci po raz pierwszy z pasażerami na pokładzie.

Polecamy wątek dotyczący Blue Moon na Polskim Forum Astronautycznym.

(BO)

5 komentarzy

 1. Jak zwykle ,Technologia budowy i Technika Lądowania i Wzlotu jak 50-lat temu. Silniki i zbiorniki od spodu ,a Kabina Hermetyczna załogi i Towar na 2-gim piętrze i Załoga po drabince ,albo windą na grunt i po wizycie Całość Lądownika zostaje na Księżycu ,jako Nowy Złom. Blue Origin buduje Rakietę powrotną do wykorzystania 20-razy ,a Księżycowy Lądownik Jednorazowy .Żenada .Trzeba tylko w tym Lądowniku Zbiorniki umieścić na górze ,silnik jeden duży zamienić na 4-małe i umieścić po bokach poniżej tych zbiorników ,a Towar ,albo Kabinę ,pojazd Mobilny Hermetyczny z dołu na miejscu Zbiorników i silnika głównego pomiędzy 4-ma nogami i dyszami Silników pod kątem w bok, Wszystko. W ten sposób Lądownik jest Wielorazowy i po pozostawieniu Towaru na Gruncie jest gotowy w Całości do Wzlotu i powrotu na Orbitę.

  • אסטרונאוט כשר on

   Obawiam się, że w twoim przypadku medycyna jest bezradna. 🙁

   • Kochany ,widzę że Twój mózg już śpi,za późno piszesz .Poruszyłem koncepcję lądownika Marsjańskiego Sky Crane NASA ,ostatniej Fazy lądowania na silnikach i posadowienia Łazika Curiosyty o wadze 1-t. Dlaczego się pytam ,na Marsie idzie wykorzystać taką Technikę budowy i Technologię Lądowania ,a na księżycu nie idzie .Chodzi tylko o dorobienie 4- Nóg Teleskopowych do lądowania na Gruncie Księżyca ,bo wiemy że na Marsie zawisł na chwilę na silnikach 4-na 30-m. i posadowił miękko Łazik na jego kołach i potem odleciał 500-m. i że nie miał nóg to go NASA Rozwaliła o grunt Marsa i skaziła go resztkami paliwa. Ten Lądownik Księżycowy latał by tylko pomiędzy stacją Gateway a Gruntem Księżyca i odwrotnie. Jak widziałeś lądowanie lądownika Ramowego Sky Crane na Marsie ,to zrozumiesz i moją koncepcję zastosowania takiej Techniki Lądowania na Księżycu . Musi mieć 4-Nogi i na miejscu lin od spodu Adapter w którym będzie zawieszony od spodu Moduł BAZY , Pojazd Mobilny , Kontener -Cysterna i kontener Techniczny. Te moduły muszą tylko Gabarytowo i Wagowo w Tonach być podobne i mieć w swoich Dachach 4-Zaczepy ,a Lądownik Ramowy od spodu 4 Rygle Magnetyczne .Wszystko . Teraz ,się zastanów i pomyśl ,może dla Ciebie jeszcze medycyna nie jest bezradna.

  • Zdajesz sobie sprawę, że Kerbal Space Program nie jest najlepszym źródłem koncepcji inżynierskich?

   Przede wszystkim, pojawia się problem uzupełnienia zaopatrzenia w takim ladowniku. Wymianę załogi jesteśmy w stanie przeprowadzić ale co z sprzętem? Zabudowa sprzętu naukowego to nie jest prosta sprawa.

   Pojawia się problem transferu z LEO na orbitę księżycową. Potrzebujemy dużo paliwa i dużą siłę, czyli duże zbiorniki i duże silniki, a to konkretna masa i znaczne ograniczenie użytecznej masy ładunku.

   No i sam transfer z Księżyca na LEO to dużo paliwa, które jesteśmy w stanie oszczędzić przy bezpośrednim wejściu w atmosferę ziemską (jak misje Apollo) zamiast wejściu na orbitę ziemską i obniżeniu apogeum.

   • Piotr, ja Ci wszystko wyjaśnię . Ten Lądownik Ramowy będzie kursował tylko pomiędzy Stacją Gateway na Orbicie Księżyca ,a Gruntem Księżyca i z powrotem . Po kolei ,Stacja Gateway NASA będzie już działać do 2024r.do której Rakietą SLS w Kapsule Orion dostarczani będą z Ziemi Astronauci 4 ,to są najnowsze wytyczne Rządu USA .Tanią rakietą FH jest po raz pierwszy dostarczony do Gateway Taki Lądownik wielorazowy o którym piszę .( dokowany ) 2-Rakietą FH jest dostarczony Moduł -Cysterna z paliwem ( z 4-ma kołami ) do Lądownika do Gateway ,dokowanie do Adaptera od spodu Lądownika . Całość odłącza się od Gateway i Lądownik Ramowy ląduje z podwieszoną Cysterną w wyznaczonym wcześniej miejscu na Księżycu ,automatycznie. Silniki Stop, i Cysterna wisi nadal w Adapterze bo Nogi Teleskopowe Lądownika są o 15-20cm. dłuższe ,niż ma cysterna do swoich kół. Następuje automatyczne do tankowanie paliwa z cysterny do 100% zbiorników Lądownika. Po tankowaniu Cysterna jest Zwalniana z Adaptera elektromagnetycznego Lądownika i siada delikatnie na swoich 4-kołach ,na ten czas Zablokowanych. Następuje zwolnienie blokad kół Cysterny i jak ma napęd elektryczny ,to odjeżdża automatycznie spod Lądownika na bezpieczną odległość .Następuje Start Lądownika do stacji Gateway na orbicie-Dokowanie do 2 Cysterny która jest przy Gateway- Tankowanie..3 Rakietą FH dostarczony jest z Ziemi Pojazd Hermetyczny Mobilny NASA ,który był testowany ( z tymi 2-skafandrami z tyłu ) ,Dokowanie. Ze stacji Gateway przesiadają się do niego 2-Astro. Lądownik Ramowy łapie go w Adapter i Całość Ląduje na Księżycu w pobliżu Cysterny. Sterowanie Lądownika przez 2 Astro. z Pojazdu Mobilnego od spodu zawieszonego w Adapterze, bo jak wiemy Nogi L są 15-20cm. dłuższe niż ma PM do swoich kół.Silniki Stop, Załoga zwalnia PM z Adaptera i PM siada delikatnie na swoich Kołach. PM H Załoga załącza i odjeżdża od razu w teren na Badania. W tym Czasie Lądownik uzupełnia Paliwo z cysterny do 100%. Po km. misji PM po Księżycu i wychodzeniu 2-Astro. w ciekawszych miejscach bezpośrednio w Skafandrach PM ,Załoga podjeżdża pod L ,Komputer pokładowy wykrywa zgodność 4-Zaczepów Adaptera w Dachu PM z 4- Ryglami magnetycznymi Lądownika i Załoga obniża 4 Nogi Teleskopowe Lądownika i się ryglują w Całość. Start do Stacji Gateway, Dokowanie ,załoga się przesiada z PM do Gateway ,a Lądownik odłącza się z adaptera PM i podchodzi do Cysterny i Tankuje do 100% Paliwo .W taki sposób ,jak wszystkie Moduły BAZY Księżycowej zostaną dostarczone do Gateway ,to 2-3 takimi Lądownikami zwiozą je na Grunt księżyca i jak będą miały Moduły 4-koła i w Denkach po bokach Doki ,to Astronauci mogą je do woli do dokować i Rozbudowywać BAZĘ .Warunek jest tylko 1-,wszystkie Moduły ,cysterny ,Kontenery Techniczne ,muszą mieć 4-koła ,być Gabarytowo i Wagowo w T. podobne i mieć w swoich Dachach 4-Zaczepy ,pasujące do 4-Rygli od spodu Lądownika i mieścić się pomiędzy 4-nogami i 4-silnikami Lądownika.