Artemis – nazwa księżycowego programu NASA

4

NASA oficjalnie nazwała program powrotu na Księżyc – wybrano nazwę “Artemis”.

Dwudziestego szóstego marca administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku.

Ten cel rozwoju NASA znajduje się jak na razie na wstępnym etapie definicji. NASA do dziś nie przedstawiła szczegółowego budżetu, jaki byłby wymagany, by osiągnąć Srebrny Glob w 2024 roku. Pierwsze szacunki opiewały na wartość 8 miliardów USD rocznie – ta wartość została później zanegowana przez administratora NASA. Inne nieoficjalne szacunki to 3-5 a nawet ponad 10 miliardów USD dodatkowego budżetu NASA rocznie. Co ciekawe, 14 maja pojawiła się informacja, że NASA zasugeruje “skromne” dodatkowe 1,6 miliarda USD na rok fiskalny 2020. Nie pojawiły się dane co do kolejnych lat fiskalnych.

Czternastego maja 2019 program został oficjalnie nazwany. NASA wybrała nazwę “Artemis” do tego programu. Ma to częściowy związek z programem “Apollo” z lat 60. i 70. XX wieku – według legendy Artemis była siostrą Apollo.

Ostatni “oficjalny” program powrotu człowieka na Księżyc, realizowany w latach 2004 – 2010, nosił nazwę Constellation. Program został anulowany przez administrację Baracka Obamy (oczywiście przy zgodzie Kongresu USA) i zastąpiony programem o nazwie “Flexible Path“.

Ostatnie spojrzenie na Constellation? Tak wyglądały elementy, które miały zaprowadzić człowieka na Księżyc przez 2020 rokiem / Credits - NASA
Spojrzenie na Constellation – tak wyglądały elementy, które miały zaprowadzić człowieka na Księżyc przez 2020 rokiem / Credits – NASA

Prawdopodobnie do końca września wyjaśni się, czy “Artemis” zostanie zaakceptowana przez wszystkie liczące się amerykańskie środowiska polityczne. Amerykański Kongres musi zaakceptować nowy budżet federalny USA na przyszły rok fiskalny przed 1 październikiem – w przeciwnym przypadku istnieje ryzyko impasu i w konsekwencji ryzyko paraliżu amerykańskiej administracji.

Warto tu dodać, że 9 maja firma Blue Origin zaprezentowała swój lądownik księżycowy o nazwie “Blue Moon”. Ten lądownik może być w stanie sprowadzić ludzi na powierzchnię Księżyca w ciągu najbliższych 5 lat.

(NASA)

4 komentarze

  1. Według legedy Artemis (po naszemu Artemida) również zabiła Oriona… Pytanie, czy należy się tu doszukiwać jakiś związków? 😉

  2. Orland Krzyżanowski on

    Prawdopodobieństwo sukcesu w podanym terminie uważam za zerowe. Pamiętam w latach 90tych wizualizacje lotów na Marsa wlasnie w latach które już nastały. Później skręcenie aspiracji do księżyca i program constelation. Później mamy pogrobowiec pomysłu który idzie w żółwim tempie SLS i Orion. W międzyczasie jedno wystrzelenie Aresa 1 10 lat temu od którego pomysłu się odeszło… 5 lat na realizację bez istniejących i oblatanych załogowo SLS i Oriona? Raczej nie.

  3. Nic z tego nie będzie. Ani NASA, ani administracja USA nie traktuje tego serio. Takie nonszalanckie traktowanie poważnego programu tylko mu szkodzi. Nie do wiary jak można się tak rozmieniać na drobne. Nie wróży to dobrze na przyszłość. Inna nacja powróci na Księżyc przed Amerykanami wcześniej, bo tym nie zależy a konkurenci przecież też mają ambicje.

    • Myślę ,że się Panowie bardzo mylicie co do lat 2024 i lądowaniu ponownym NASA na Księżycu. Są już zaklepane przez NASA 11-Firm w tym Space X, które mają doprowadzić do ponownego Lądowania na Księżycu w 2024r. , a najważniejsze 2-Elementy ( Rakieta SLS i Kapsuła Orion ) są już na ukończeniu budowy, a NASA ma na to ponad 5-lat jeszcze czasu. To musi się udać.