Apollo 10 – 50 lat temu

0

Mija właśnie 50 lat od misji Apollo 10 – “ostatniego testu” przed historycznym lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie.

Celem misji Apollo 10 było przetestowanie lądownika księżycowego oraz procedur lądowania na Srebrnym Globie. Misja Apollo 10 odbywała się w dniach 18 – 26 maja 1969, z czego w dniach 21 – 24 maja 1969 statek Apollo oraz lądownik LM przebywał na orbicie Księżyca. Misja zakończyła się sukcesem i otworzyła drogę do załogowego lądowania, które nastąpiło w lipcu 1969 roku.

Jedno ze zdjęć Księżyca wykonane podczas misji Apollo 10 / Credits - NASA
Jedno ze zdjęć Księżyca wykonane podczas misji Apollo 10 / Credits – NASA

Ponadto, oprócz testów lądownika księżycowego, w trakcie misji Apollo 10 wykonano setki zdjęć Srebrnego Globu. Te zdjęcia posłużyły do dokładnego planowania kolejnych misji programu Apollo, w szczególności etapu lądowania na Księżycu. Dzięki temu udało się m.in. ograniczyć wielkość elipsy lądowania dla misji Apollo 11.

Misja Apollo 10 wykonała w około 70% zakładane cele fotograficzne na tę wyprawę. Udało się m.in. uzyskać dużą ilość fotografii drugiej strony Księżyca, w tym obszarów, które dotychczas były niewystarczająco dobrze sfotografowane.

Pięćdziesiąta rocznica misji Apollo 10 / Credits – NASA

W trakcie tej misji lądownik LM zbliżył się do powierzchni Księżyca na minimalną odległość 15,6 km. Nie wszystko jednak przebiegło w tej misji planowo – przykładowo doszło do nieoczekiwanego obrotu części powrotnej lądownika LM po separacji członów. Późniejsza analiza wykazała, że było bardzo blisko do utraty kontroli nad tym segmentem lądownika, co w konsekwencji doprowadziłoby do uderzenia w powierzchnię Księżyca i śmierci dwóch astronautów.

Materiał z 16 mm kamery – misja Apollo 10 / Credits – NASA

Z załogi misji Apollo 10 żyje dziś tylko Thomas Stafford – dowódca misji. John Young zmarł w 2018 roku, zaś Eugene Cernan odszedł w 2017 roku.

(NASA)

Comments are closed.