2018 – wzrost przemysłu satelitarnego o 3%

0

W 2018 roku przemysł satelitarny wzrósł o 3%. Nie wszystkie jednak poszczególne branże satelitarne zanotowały wzrost.

Sektor kosmiczny od kilkunastu lat doświadcza wyraźnego rozwoju na całym świecie. Jedną z jego dziedzin jest przemysł satelitarny, dzielony zazwyczaj na usługi satelitarne, produkcję satelitów i starty rakiet. W niektórych przypadkach do tych trzech branż dodaje się także “sprzęt naziemny” który oznacza zarówno profesjonalne stacje odbiorcze jak i “masowy” sprzęt, taki jak odbiorniki nawigacyjne.

Wg grupy Satellite Industry Association (SIA) w 2018 roku łączna wartość przemysłu satelitarnego (włączając “sprzęt naziemny”) wyniosła 277 miliardów dolarów obrotu. Jest to o 3% więcej niż w 2017 roku i o 12,5% więcej niż w 2014 roku.

Co ciekawe, nie wszystkie dziedziny przemysłu satelitarnego wzrosły w 2018 roku. Spadek obrotów zanotowała największa część – usługi satelitarne. Spadek, choć procentowo nieznaczny (1,7%) może sugerować, że dziedzina usług satelitarnych w najbliższych latach będzie doświadczać stagnacji. Z drugiej strony – możliwe, że jesteśmy właśnie w “przededniu” prawdziwej rewolucji w usługach satelitarnych – niebawem nadejdą “megakonstelacje”. Jest zatem możliwe, że usługi satelitarne niebawem doświadczą skokowego wzrostu obrotów.

Symulacja mega-konstelacji / Credits – Astos Solutions

Pozostałe dziedziny przemysłu satelitarnego doświadczyły wyraźnego wzrostu. Najwięcej – aż o 35% więcej obrotów wzrosło wynoszenie satelitów, czyli usługi rakietowe. Ta dziedzina przemysłu satelitarnego wydaje się być dość mała – około 6,2 miliarda dolarów rocznie obrotu, jednak w ostatnich latach właśnie w dziedzinie rakiet obserwuje się dużą ilość inwestycji w nowe projekty i firmy.

Start rakiety Electron z 16 grudnia 2018 / Rocket Lab
Start rakiety Electron z 16 grudnia 2018 / Rocket Lab

Duży wzrost (26%) zanotowała także dziedzina produkcji satelitów. Największe składowe tej dziedziny to łączność satelitarna oraz teledetekcja. Można założyć, że wzrostowi dziedziny produkcji satelitów będzie towarzyszyć porównywalny wzrost dziedziny usług rakietowych.

Z kolei obrót w dziedzinie “sprzęt naziemny” wzrósł w zeszłym roku o 5%. Głównie jest to związane z zastosowaniami nawigacji satelitarnej (GNSS), której odbiorniki są dziś produkowane w partiach liczących nawet setki tysięcy sztuk.

Co ciekawe, analizując strony raportu SIA można pokusić się o zdanie, że wyliczone wartości mogą być nieco zaniżone z uwagi na możliwe „niedoszacowanie” chińskiego przemysłu satelitarnego. Warto zauważyć, że od kilku lat obserwujemy ekspansję Chin na nowe rynki, m.in. Ameryki Południowej czy Afryki. Wydaje się, że wartości związane z chińskim przemysłem satelitarnym będą dobrze poznane dopiero za kilka lat.

Streszczenie raportu SIA można zobaczyć pod tym adresem (plik .pdf).

(SIA)

Comments are closed.