Przygotowania do drugiego startu Falcona Heavy

1

W nocy z dziewiątego na dziesiątego kwietnia powinno dojść do drugiego startu rakiety Falcon Heavy. Obecnie trwają końcowe przygotowania.

Ponad rok temu, 6 lutego 2018 o godzinie 21:45 CET z wyrzutni LC-39A wystartowała po raz pierwszy ciężka rakieta nośna – Falcon Heavy (FH). Lot rakiety – poza odzyskaniem środkowego członu – zakończył się pełnym sukcesem. Wyniesiony ładunek (Tesla Roadster z “astronautą”) został wysłany na heliocentryczną orbitę, której najdalszy punkt przekracza orbitę Marsa.

Po raz pierwszy o rakiecie Falcon Heavy szef firmy SpaceX, Elon Musk, poinformował w 2011 roku. Konstrukcja, której charakterystyczną cechą było połączenie trzech dolnych stopni rakiety Falcon 9, miała zadebiutować w 2013 roku. Rzeczywistość jednak znacznie przerosła inżynierów w SpaceX i trzeba było łącznie siedmiu lat, by przygotować rakietę do ostatecznego odliczania.

Rok po debiutanckim locie, do startu przygotowywany jest drugi egzemplarz Falcona Heavy. Tym razem będzie to lot komercyjny: ładunkiem jest satelita Arabsat-6S.

Składanie drugiego egzemplarza Falcona Heavy / Credits- SpaceX

Rakieta Falcon Heavy przebywa już na Florydzie. Tradycyjnie dla firmy SpaceX, przed startem wykonany został test silników pierwszego stopnia, co nastąpiło 5 kwietnia w godzinach wieczornych (czasu europejskiego).

Próbne odpalenie silników pierwszego stopnia Falcona Heavy – 05.04.2019 / Credits – AmericaSpace

Start jest planowany na 10 kwietnia o godzinie 00:35 CEST z wyrzutni LC-39A (w USA będzie wówczas jeszcze 9 kwietnia). Elon Musk poinformował, że ciąg tego egzemplarza Falcona Heavy będzie o około 10% większy od wersji z pierwszego lotu.

Ładunkiem w tym locie będzie saudyjski satelita Arabsat-6S. Jest to potężny satelita o masie startowej 6000 kg. Satelita został zbudowany przez firmę Lockheed Martin na bazie platformy A2100. Satelita został wyposażony w nową generację paneli słonecznych, cechujących się m.in. obniżonym spadkiem efektywności w trakcie wielu lat pracy na orbicie geostacjonarnej. Arabsat-6S ma funkcjonować minimum 15 lat.

(PFA, SpX, NSF)

Jeden komentarz