Nowe informacje o indyjskim teście ASAT

0

Pojawiły się nowe informacje o indyjskim teście broni antysatelitarnej z końca marca 2019.

Dość nieoczekiwanie, 27 marca 2019, Indie przeprowadziły test swojego pocisku ASAT. Rząd Indii poinformował, że pocisk ASAT uderzył w satelitę z dokładnością zaledwie kilku centymetrów. Poinformowano także, że na pokładzie pocisku ASAT nie znajdował się żaden ładunek bojowy – pocisk sam w sobie był formą uderzenia “kinetycznego”.

Celem indyjskiego testu ASAT był satelita Microsat-R, który został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w styczniu 2019. Satelita przebywał na bardzo niskiej orbicie, wysokości poniżej 300 km. Wstępne wyliczenia sugerowało, że uderzenie w tego satelitę mogło stworzyć nawet 6500 szczątków większych od 0,5 cm. Większość z tych szczątków miała szybko spłonąć w atmosferze.

W ciągu tygodnia od tego testu pojawiło się więcej informacji na temat tego testu ASAT. Pojawiły się także komentarze, że niektóre ze szczątków mogą zagrozić Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która krąży wokół Ziemi po orbicie o wysokości około 400 km.

Ponadto, wiadomo już, że ten test ASAT wygenerował kilka tysięcy szczątków. Jak na razie skatalogowano 46 szczątków, których orbity mają swoje apogeum powyżej orbity ISS. Jeden ze szczątków ma apogeum powyżej 2200 km. Z kolei perygeum dla każdego ze szczątków ma wysokość pomiędzy 159 – 282 km. Znakomita większość szczątków spłonie w atmosferze w ciągu najbliższych 6 miesięcy – jest jednak ryzyko, że kilka odłamków pozostanie dłużej, nawet do roku.

Już pierwszy zestaw danych parametrów orbitalnych wskazuje, że szczątki powstałe w tym teście zbliżają się do wielu satelitów na odległości mniejsze od 5 km. W najbliższych tygodniach takich zbliżeń będzie blisko sto. Niektóre ze zbliżeń są do satelitów albo już nieczynnych, albo dysponujących ograniczonymi możliwościami manewrowymi (np. typu CubeSat).

Przynajmniej kilka skatalogowanych szczątków już spłonęło w atmosferze. Niemniej jednak jest jasne, że wiele z wytworzonych szczątków stwarza realne zagrożenie dla satelitów oraz ISS. Ten test to wyraźne potwierdzenie, że broń ASAT nie może być “czysta” i niesie ze sobą zagrożenie.

(TSK, PFA)

Comments are closed.