Co można zobaczyć na obrazie czarnej dziury w M87?

0

Jak zrozumieć opublikowany 10 kwietnia 2019 roku obraz czarnej dziury galaktyki M87?

Dziesiątego kwietnia 2019 na specjalnej konferencji Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) przedstawiony został obraz wykonany przez Event Horizon Telescope (EHT). Ten “instrument” to sieć ośmiu radioteleskopów z całego świata.

Zaprezentowany obraz prezentuje wynik obserwacji na długości fali 1,3 mm, wykonany podczas kampanii z 2017 roku. Obraz prezentuje czarną dziurę w centrum potężnej galaktyki M87, znajdującej się 53 miliony lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Rozmiary opublikowanego obrazu to około jedna godzina świetlna.

Nie jest łatwo wyjaśnić czym jest ten obraz. W przestrzeni dookoła czarnej dziury występują zjawiska, które są zwykle trudne dla wyobraźni. Z pomocą przychodzą wizualizacje komputerowe. Poniższe nagranie prezentuje wyjaśnienie obrazu czarnej dziury w galaktyce M87.

Wyjaśnienie obrazu czarnej dziury galaktyki M87 / Credits – Veritasium

Pierwszy tego typu obraz to z pewnością duże osiągnięcie współczesnej astronomii. Jest to także dowód na przydatność prowadzenia międzynarodowych badań naukowych, przy wspólnym wykorzystaniu wielu radioteleskopów. Pierwsza publikacja na temat obrazu czarnej dziury w M87 to wynik pracy ponad 200 astronomów z całego świata, w tym Polski.

(ESO, Ve)

Comments are closed.