Bake in Space – TEDxLinz

1

Przedstawiciel Bake in Space przedstawił swój pomysł podczas TEDxLinz.

Bake in Space to koncepcja wypiekania świeżego chleba na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak na razie nie jest to możliwe, gdyż na Stacji nie ma odpowiedniego sprzętu, który by pozwolił na takie wypiekanie. Z drugiej strony wydaje się, że jakość życia astronautów w przestrzeni kosmicznej wyraźnie by wzrosła, gdyby mieli dostęp do świeżego pieczywa.

Sebastian Marcu, twórca Bake in Space, zaproponował stworzenie sprzętu do wypiekania chleba na ISS na misję Alexandra Gersta (druga połowa 2018 roku). Zadanie okazało się być trudniejsze do wykonania niż to początkowo zakładano – prace trwają do dziś.

Poniższe nagranie prezentuje zarys koncepcji możliwości wypiekania chleba na ISS. Proces tworzenia chleba w mikrograwitacji będzie inny niż na Ziemi. Ponadto, wszystko musi przebiegać z zachowaniem bezpieczeństwa astronautów.

Bake in Space – prezentacja Sebastiana Marcu na TEDxLinz / Credits – TEDx Talks

Można zakładać, że w przyszłości z pewnością powstanie “kosmiczny chleb”. Czy uda się to po raz pierwszy wykonać na pokładzie Stacji? Jest to możliwe, gdyż ISS jest bardzo dobrym miejscem do przeprowadzania projektów badawczych i rozwojowych.

(TEDx)

1 komentarz

  1. Dla mnie bzdura. O jaka jakość życia w przestrzeni kosmicznej mowa ?? ISS jest ledwo kilkaset km nad Ziemia. Nikt w podróże na Marsa nie będzie brał mąki i drożdży do placka. Załoga na ISS ma robić eksperymenty rozwijające medycynę , technologie, itp a nie polepszać samopoczucie. Może im Kablówkę z HBO podłączą ? To nie wakacje. To praca. Na rzecz rozwoju cywilizacji.
    Podejrzewam że chętnie wszyscy z Nas polecieli by sobie powypiekac chlebek na ISS za kaskę podatników.
    Naprawdę nie ma innych eksperymentów do przeprowadzenia ? Jeśli już niech z glonów upieką.