Udany start SpX-DM1

0

Drugiego marca nastąpił pierwszy start kapsuły Dragon 2 w bezzałogowej misji ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta misja to początek nowej ery w lotach załogowych.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 jest pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa. Twórcą pojazdu Dragon 2 jest firma SpaceX.

Do startu misji SpX-DM1 doszło 2 marca 2019 o godzinie 08:49 CET. Start odbył się z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie. Z tej samej wyrzutni wystartowało wiele ważnych dla astronautyki misji: Apollo 11, STS-1, STS-135 czy pierwszy start rakiety Falcon Heavy. Aktualnie użytkownikiem tej wyrzutni jest firma SpaceX, która m.in. będzie używać tej wyrzutni do lotów załogowych za pomocą kapsuły Dragon 2.

Start Falcona 9 z Dragonem 2 przebiegł prawidłowo. Dragon 2 znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej, skąd będzie “gonić” ISS. Cumowanie do Stacji planowane jest na 3 marca. To cumowanie będzie przebiegać aktywnie – Dragon 2 zbliży się i połączy ze Stacją bez potrzeby używania ramienia robotycznego SSRMS.

Na pokładzie Dragona 2 w misji SpX-DM1 zainstalowano manekina w skafandrze kosmicznym. SpaceX nazwał tego manekina “Ripley”. Ten manekin weźmie udział w późniejszym teście systemu ratunkowego w locie.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień wylądował na platformie morskiej, znajdującej się na Atlantyku, około 500 kilometrów od miejsca startu. Lądowanie przebiegło prawidłowo, choć warunki pogodowe wokół tej platformy były dość niesprzyjające – można było zobaczyć stosunkowo duże fale.

Pierwszy stopień Falcona 9 po udanym lądowaniu / Credits - NASA TV, SpaceX
Pierwszy stopień Falcona 9 po udanym lądowaniu / Credits – NASA TV, SpaceX
Zapis startu misji SpX-DM1 / Credits – SpaceX

Nowa era podboju kosmosu

Rozpoczyna się nowa era w historii astronautyki załogowej. Po wielu latach opóźnień, wreszcie pierwsze pojazdy – Dragon 2 i CST-100 – są blisko lotów z astronautami. Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim fakt, że te kapsuły zostały zbudowane przez firmy prywatne, nie zaś w ramach wielkich rządowych kontraktów.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa (nie wcześniej niż lipiec 2019, choć możliwe, że dopiero jesienią). Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NSF, PFA)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.