Udany start rakiety Electron (29.03.2019)

0

Dwudziestego dziewiątego marca nastąpił udany start rakiety Electron. Na pokładzie tej rakiety znalazł się satelita R3D2.

Do startu doszło 29 marca o godzinie 00:37 CET. Start rakiety Electron odbył się z wyrzutni Onenui w Nowej Zelandii. Na pokładzie rakiety znalazł się satelita o nazwie Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration (R3D2). Lot przebiegł prawidłowo i satelita R3D2 znalazł się na orbicie o wysokości 425 km i nachyleniu 39,5 stopnia.

Start rakiety Electron z R3D2 – 29.03.2019 / Credits – Rocket Lab

Satelita R3D2 ma charakter technologiczny. Użytkownikiem tego satelity jest amerykańska agencja Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Celem misji R3D2 jest przetestowanie nowej formy anteny oraz rozkładania takiej anteny dla małych satelitów. Satelita R3D2 został wyposażony w dużą rozkładaną antenę do komunikacji, której możliwości zostaną przetestowane w trakcie tej misji. Większa antena oznacza większe możliwości komunikacyjne, jednak w przypadku małych satelitów umieszczenie takiej anteny jest problematyczne.

Grafika przedstawiająca satelitę R3D2 z rozłożoną anteną / Credits - Northrop Grumman
Grafika przedstawiająca satelitę R3D2 z rozłożoną anteną / Credits – Northrop Grumman

Twórca Electrona – firma Rocket Lab – przewiduje, że w 2019 roku te rakiety będą startować mniej więcej raz na miesiąc. Następny start tej rakiety powinien nastąpić w kwietniu – wówczas na pokładzie Electrona znajdzie się kilka małych satelitów dla różnych użytkowników.

(PFA, R-L)


Comments are closed.