Przygotowania do pierwszego lotu Starship Hoppera

2

Spółka SpaceX w najbliższym czasie powinna przeprowadzić odpalenie silnika Raptor, które ma lekko unieść demonstrator technologii Starship Hopper.

Prototyp statku kosmicznego Starship jest od kilku miesięcy przygotowywany na należącym do spółki terenie w Boca Chica w południowym Teksasie. Pod koniec stycznia SpaceX musiał zmierzyć się z nieoczekiwanym problemem, gdy stożkowa część pojazdu została zwiana i uszkodzona przez duże powiewy wiatru.

Wizualizacja pojazdu Starship Hopper / SpaceX

Pierwszy “lot” demonstratora pojazdu Starship będzie bardziej przypominał mały podskok. Cała konstrukcja na moment ma się tylko oderwać od Ziemi. W kolejnych misjach kampanii będą wykonywane loty na coraz wyższą wysokość. Pierwszy prototyp pojazdu wzniesie się na maksymalną wysokość kilku kilometrów.

SpaceX podobnie rozwijał technologie lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon. Do tego celu wykonanych zostało szereg lotów “Grasshoppera”, czyli Pasikonika. Program pozwolił dokładnie poznać możliwości zachowania pierwszego stopnia w locie, i wykonać kilka lotów testowych, do lepszego poznania zachowania konstrukcji w locie.

Kompilacja lotów testowych Grasshoppera oraz pierwszych lądowań pierwszego stopnia Falcona 9 / Kinematic, SpaceX

Pierwsze loty Starship Hoppera będą stosować tylko jeden silnik Raptor. W kolejnych, już suborbitalnych lotach prototypu mają zostać zastosowane aż trzy takie silniki. Podczas pierwszego lotu na moment wzniesie się tylko dolna, silnikowa część konstrukcji. Stożkowata górna część będzie zamontowana dopiero w kolejnych, wyższych lotach.

Docelowo pojazd Starship (i wynoszący go stopień rakietowy Falcon Superheavy) mają służyć do zrealizowania ambicji marsjańskich Elona Muska.

2 komentarze

  1. Wizualizacja robi wrażenie, zwłaszcza, że taką dokładnie rakietą latali wszyscy bohaterowie kreskówek w 60 – 70 tych latach. Brakuje tylko “okienka” na boku w którym machał na pożegnanie królik Bugs. Ciekawe jaki to miało wpływ na wizję Elona ?

    • Myślę że rysownicy opierali się na rakiecie v2, a niemieccy inżynierowie przy budowie tejże rakiety opierali się na prawach przyrody 🙂