Komercyjny kosmos – luty 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z lutego 2019 roku.

Space3ac – rekrutacja do ScaleUp 2

Akcelerator spółek Space3ac rozpoczął w lutym rekrutację do programu ScaleUp 2. Wybrane spółki otrzymają do 200 tysięcy PLN finansowania na stworzenie prototypów lub pierwszych wersji produktów, których potrzebują duże spółki (określani w tym programie jako “Odbiorcy Technologii”).

W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski. W pierwszej rundzie projektu, organizatorzy poszukują około 20 młodych firm, które wdrożą pilotażowo innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii sektora kosmicznego, smart city oraz biogospodarki.

Aktualne terminy zgłoszeń do dwóch edycji akceleratora Space3ac: ScaleUp2 (30.04.2019) oraz Poland Prize (31.05.2019) / Credits - Space3ac
Aktualne terminy zgłoszeń do dwóch edycji akceleratora Space3ac: ScaleUp2 (30.04.2019) oraz Poland Prize (31.05.2019) / Credits – Space3ac

Aktualnie (stan na koniec lutego) Odbiorcami Technologii w ramach programu Space3ac ScaleUp 2 są: Orange Polska S.A., OT Logistics S.A., Olivia Business Centre, Pekabex S.A., Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, Valmont Polska Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Pod koniec lutego do grona partnerów Space3ac dołączył także koncern PKN Orlen.

Więcej informacji na stronie www.space3.ac. Rekrutacja do Space3ac ScaleUp 2 będzie trwać do końca kwietnia 2019.

Operatorem programu akceleracyjnego Space3ac ScaleUp 2 jest firma Blue Dot Solutions.

Prezes SpaceForest osobowością roku w kategorii biznes w Gdyni

Osobowość roku w kategorii biznes dla miasta Gdynia w 2018 roku / Credits - Dziennik Bałtycki
Osobowość roku w kategorii biznes dla miasta Gdynia w 2018 roku / Credits – Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki – jedna z najpopularniejszych gazet na Pomorzu – ogłosiła wyniki corocznego konkursu “Osobowość Roku”. W kategorii biznes dla Gdyni pierwsze miejsce przypadło Panu Robertowi Magierze – prezesowi spółki SpaceForest. To wyróżnienie z pewnością ma związek z wyróżniającą się działalnością firmy SpaceForest, w szczególności prace nad rakietą SIR/Perun.

GomSpace ogranicza zatrudnienie

Duński producent małych satelitów – GomSpace – po latach szybkiego rozrostu, na początku 2019 roku postanowił zredukować zatrudnienie. Firma argumentuje ten krok wolniejszym rozwojem rynku satelitarnego oraz rosnącą konkurencją ze strony wielu producentów w tej branży.

Choć każdego roku ilość małych satelitów wynoszonych w przestrzeń kosmiczną jest już liczona w setkach, to możliwe, że ta “nisza” nie jest bardzo dochodowa. Ma to związek z kilkoma faktami: przede wszystkim “próg wejścia” jest niższy niż w przypadku dużych satelitów. Dlatego też na całym świecie firmy, grupy akademickie a nawet nieformalne z różnymi efektami próbują pozyskiwać klientów i użytkowników. W konsekwencji na tym rynku panuje już dość ostra konkurencja i zazwyczaj czynnikiem decydującym jest cena. Jest możliwe, że w najbliższych latach ta nisza doświadczy pewnej konsolidacji, w której najmniej efektywne firmy nie będą w stanie sprostać wymaganiom rynkowym. Podobna sytuacja prawdopodobnie już występuje w segmencie małych rakiet nośnych.

Virgin Galactic poszukuje nowych inwestorów

Po zerwaniu współpracy z saudyjskimi inwestorami firma Virgin Galactic (VG) rozpoczęła poszukiwanie nowych inwestorów. Zerwanie współpracy nastąpiło wskutek pogorszenia relacji politycznych pomiędzy USA a Arabią Saudyjską.

Wcześniej wysokość saudyjskich inwestycji w VG określono na około 1 miliard USD. Aktualnie różne źródła donoszą, że trwa poszukiwanie inwestorów na około 2 miliardy USD, przy czym prawdopodobnie wspólnie na spółki VG i Virgin Orbit.

Widok na Ziemię - drugi "kosmiczny" lot VSS Unity (22.02.2019) / Credits - Virgin Galactic
Widok na Ziemię – drugi “kosmiczny” lot VSS Unity (22.02.2019) / Credits – Virgin Galactic

Dotychczasowa całkowita wartość inwestycji w prace VG jest oceniana na 1 do 1,3 miliarda USD. Jak się okazało – budowa suborbitalnego rakietoplanu nie była ani “prosta” ani też “tania”.

Trzy kontrakty dla SpaceX, trzy dla ULA

W lutym nastąpiło rozstrzygnięcie sześciu zamówień na starty amerykańskich wojskowych i zwiadowczych satelitów. Trzy kontrakty otrzymała firma SpaceX, zaś pozostałe trzy – United Space Alliance (ULA). SpaceX za wystrzelenie satelitów AFSPC-44, NROL-85 i NROL-87 otrzyma blisko 300 milionów USD. Z kolei ULA za wystrzelenie satelitów SBIRS GEO-5, SBIRS GEO-6 i “Silent Barker” trzyma ponad 440 milionów dolarów. Większość startów ma się odbyć w 2021 roku.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, X, Tw, SA, PA, HS)

Comments are closed.