Kanada dołączyła do budowy stacji Gateway

2

28 lutego premier Justin Trudeau ogłosił, że Kanada dołączy jako jeden z partnerów do budowy wokółksiężycowej stacji kosmicznej Gateway. Kanada zadeklarowała przeznaczyć kwotę 1,5 miliarda USD na projekt w ciągu kolejnych 24 lat.

Kanadyjski wkład w program lotów załogowych przede wszystkim dotyczy robotyki kosmicznej. Na potrzeby programu amerykańskich wahadłowców Kanada dostarczyła robotycznego ramienia SRMS (Shuttle Remote Manipulator System, znanego również jako Canadarm).

Kosmiczny manipulator Canadarm2 jest również głównym wkładem tego państwa w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kanadyjscy astronauci uczestniczyli w szeregu misji krótko- i długoterminowych na pokładzie stacji. Pierwszym dowódcą załogi ISS był Chris Hadfield, znany z ogromnego wkładu w popularyzacje lotów załogowych. Obecnie na pokładzie ISS przebywa pochodzący z Quebecu David Saint-Jacques.

Robotyczne ramię Canadarm3 / Canadian Space Agency

Kolejne kanadyjskie robotyczne ramię ma wejść w skład Gateway’a, małej międzynarodowej stacji kosmicznej, której budowa na orbicie wokółksiężycowej powinna rozpocząć się na początku lat dwudziestych. Nie wcześniej, niż w 2022 roku ma zostać wystrzelony pierwszy moduł o nazwie Power and Propulsion Element, który ma odpowiadać za zasilanie i utrzymanie orbity stacji.

Stacja Gateway (wcześniej znana pod nazwami LOP-G, Lunar Orbital Platform Gateway oraz DSG, Deep Space Gateway) będzie tylko czasowo zamieszkana. Misje astronautów na pokład stacji mają się jednak odbywać nie rzadziej niż raz na rok. Stacja ma pozwolić na przetestowanie technologii i procedur koniecznych przed zbudowaniem stałej bazy na powierzchni Księżyca oraz przed załogowym lotem w kierunku Marsa.

Deklaracja premiera Trudeau wraz z określeniem budżetu jest pierwsza po USA formalną deklaracją udziału innego państwa w projekcie Gateway. Szczegóły wkładu innych partnerów (kraje Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japonii oraz Rosji) są jeszcze dyskutowane.

2 komentarze

  1. Ania Wróbel on

    “wokółksiężycowej stacji “? A nie powinno być około księżycowej