Jeż w kosmosie

0

Studencki eksperyment “HEDGEHOG” wystartował 11 marca 2019 na pokładzie rakiety sondującej z Kiruny w Szwecji.

Program REXUS / BEXUS umożliwia studentom z całej Europy prowadzanie eksperymentów naukowych i technologicznych wykorzystujących rakiety badawcze i balonów. Każdego roku uruchamiane są dwie rakiety i dwa balony, każdy zawierający do 20 eksperymentów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespoły studenckie. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych.

Eksperymenty REXUS są wynoszone na niekierowanej rakiecie stabilizowanej wirowaniem, napędzanej ulepszonym silnikiem Orion. Dzięki spaleniu niemal 300 kg stałego paliwa jest w stanie zabrać do 40 kg eksperymentalnych modułów na wysokość około 90 km. Rakieta ma 5,6 m długości i średnicę 35,6 cm.

Z 17 zespołów wybranych w ramach 11 cyklu programu został wybrany Trójmiejski Jeż, czyli HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk). Celem tego eksperymentu jest zbadanie drgań oraz przepływ ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej. Prace nad Jeżem trwały od 2017 roku.

Głowica rakiety sondującej, która wystartuje w ramach REXUS 25 z Jeżem na pokładzie / Credits - zespół HEDGEHOG
Głowica rakiety sondującej, która wystartuje w ramach REXUS 25 z Jeżem na pokładzie / Credits – zespół HEDGEHOG

Jedenastego marca 2019 roku o godzinie 10:20 CET doszło do startu rakiety z Jeżem na pokładzie. Start odbył się z poligonu ESRANGE w północnej Szwecji niedaleko miasta Kiruna. Z dostępnych informacji wynika, że rakieta funkcjonowała prawidłowo a eksperyment HEDGEHOG zebrał dużą ilość cennych danych. W kolejnych tygodniach te dane będą analizowane.

Zespół HEDGEHOG składa się ze studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Adama Dąbrowskiego (asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym), Jacka Goczkowskiego, Karola Pelznera, Agnieszki Elwertowskiej oraz Szymona Krawczuka pod opieką prof. Edmunda Wittbrodta z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Program REXUS / BEXUS realizowany jest w ramach dwustronnej umowy agencyjnej między niemieckim DLR, a Szwedzką Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB). Szwedzka część ładunku została udostępniona studentom z innych krajów europejskich dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). EuroLaunch, wspólny projekt Centrum Kosmicznego Esrange w SSC i Mobilnej Bazy Rakietowej (MORABA) agencji DLR, jest odpowiedzialny za zarządzanie kampanią i eksploatację pojazdów. Eksperci z DLR, SSC, ZARM i ESA zapewniają wsparcie techniczne dla zespołów podczas całego projektu. Misje REXUS i BEXUS startują z SSC, Esrange Space Center w północnej Szwecji.

(PG)

Comments are closed.