Indyjski test ASAT

0

Dwudziestego siódmego marca Indie przeprowadziły test broni antysatelitarnej. Jak na razie dość niewiele wiadomo na temat tego wydarzenia.

Indie to państwo, które aktywnie rozwija cywilne i wojskowe techniki satelitarne oraz rakietowe. Od strony cywilnej dokonania Indii są szeroko znane – rakiety z tego państwa regularnie wynoszą satelity z całego świata. W branży wojskowej Indie mają także pewne znaczne osiągnięcia – m.in. międzykontynentalne pociski balistyczne, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Każdego roku Indie przeprowadzają także serię testów o charakterze wojskowym.

Dotychczas niewiele było informacji na temat możliwości Indii w tematyce broni antysatelitarnej (ASAT). Bronią tego typu obecnie dysponuje z pewnością USA, Chiny i Rosja. Dość nieoczekiwanie, 27 marca 2019, Indie przeprowadziły test swojego pocisku ASAT. Do publicznej wiadomości nie podano zbyt wiele informacji. Co ciekawe, rząd Indii poinformował, że pocisk ASAT uderzył w satelitę z dokładnością zaledwie kilku centymetrów. Poinformowano także, że na pokładzie pocisku ASAT nie znajdował się żaden ładunek bojowy – pocisk sam w sobie był formą uderzenia “kinetycznego”.

Poniższe nagranie prezentuje zestaw dostępnych (niezależnych) informacji o indyjskim teście ASAT. Nagranie sporządziła firma Analytical Graphics, tworząca m.in. oprogramowanie do analiz startów rakiet i orbit.

Indyjski test ASAT / Credits – Analytical Graphics, Inc.

Wiadomo obecnie, że prawdopodobnym celem indyjskiego testu ASAT był satelita Microsat-R, który został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w styczniu 2019. Wyliczenia sugerują, że uderzenie w tego satelitę mogłoby stworzyć nawet 6500 szczątków większych od 0,5 cm. Jak na razie jednak nie skatalogowano szczątków po tym teście broni ASAT. Warto tu dodać, że satelita Microsat-R przebywał w momencie testu na bardzo niskiej orbicie (poniżej 300 km), co oznacza, że duża część fragmentów mogła już spłonąć w atmosferze.

Jest możliwe, że w najbliższych tygodniach dowiemy się więcej na temat tego testu. Prawdopodobnie informacje będą pochodzić od niezależnych źródeł – trudno się spodziewać, by Indie podały parametry swojej broni ASAT. Jest jednak możliwe, że Indie przedstawią kilka dodatkowych informacji.

(AGI)

Comments are closed.