Udany start Falcona 9 z PSN-6, S5 i lądownikiem Beresheet

0

Dwudziestego drugiego lutego rakieta Falcon 9 wyniosła indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego PSN-6, amerykańskiego satelitę technologicznego S5 oraz izraelski lądownik księżycowy Beresheet.

Do startu doszło 22 lutego 2019 o godzinie 02:45 CET z wyrzutni LC-40 na przylądku Canaveral. Rakieta Falcon 9 w tym starcie wyniosła trzy satelity na orbitę geostacjonarną transferową (GTO):

  • indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego PSN-6 o masie startowej 4735 kg,
  • amerykańskiego satelitę technologicznego S5 o masie startowej 60 kg.
  • izraelski lądownik księżycowy Beresheet o masie startowej 585 kg.

Start przebiegł prawidłowo i wszystkie trzy obiekty zostały wprowadzone na początkowe orbity. Po zakończonej pracy pierwszy stopień udanie wylądował na platformie morskiej.

Start Falcona 9 z PSN-6, S5 i lądownikiem Beresheet / Credits – SpaceX

Największe zainteresowanie wywołał lądownik Beresheet. Jest to pierwszy izraelski lądownik księżycowy. Jednocześnie jest to pierwszy tego typu lądownik, który nie powstał w USA, ZSRR/Rosji i Chinach. Co więcej, jest to także pierwszy lądownik księżycowy, który powstał głównie dzięki inicjatywie prywatnego podmiotu, a nie agencji kosmicznej. Z tych wszystkich powodów z pewnością jest to wyjątkowa misja.

Lądownik Beresheet, po raz pierwszy zaprezentowany w lipcu 2018, ma masę startową 585 kg. Lądownik powinien dotrzeć do orbity księżycowej w dniu 4 kwietnia 2019. W międzyczasie nastąpi seria zmian orbity o coraz wyższym apogeum, aż wreszcie Beresheet zostanie przechwycony przez Księżyc. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu zaplanowano na 11 kwietnia 2019. Lądowanie powinno nastąpić w regionie Mare Serenitatis po widocznej z Ziemi stronie naszego naturalnego satelity.

Grafika prezentująca plan lotu lądownika Beresheet / Credits – SpaceIL

Pierwsza prywatna misja księżycowa to z pewnością ważny krok w komercyjnej eksploracji Układu Słonecznego. Dotychczas działania komercyjne ograniczały się jedynie do przestrzeni dookoła Ziemi i oferowały usługi związane z naszą planetą. Beresheet to jedna z pierwszych prób wykroczenia z komercyjnymi działaniami poza “ziemską sferę”.

Warto tu dodać, że od początku stycznia 2019 na powierzchni Księżyca przebywa chińska misja Chang’e 4. Ten lądownik (wraz z łazikiem Yutu-2) osiadł po drugiej, niewidocznej z Ziemi, stronie Srebrnego Globu.

Pierwszy stopień Falcona 9 po lądowaniu na platformie morskiej / Credits – SpaceX

Więcej informacji na temat lądownika Beresheet. Misja izraelskiego lądownika Beresheet jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA, S-IL)

Comments are closed.