SPHEREx – nowa astronomiczna misja NASA

2

Trzynastego lutego 2019 roku NASA poinformowała o zaakceptowaniu astrofizycznej misji badawczej SPHEREx.

SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization, and Ices Explorer) będzie miała za zadanie przeprowadzać spektroskopowe badania nieba w długościach fali bliskich podczerwieni – pomiędzy 0,75 a 5 mikronów. Mapy będą sporządzane w 96 barwach, odpowiadających różnym pasmom obserwacji. SPHEREx jest kolejną misją programu MIDEX (Medium-Class Explorers), ma zostać rozpoczęta w 2023 i pochłonąć do tego czasu kwotę 242 milionów dolarów, nie wliczając w to kosztów związanych z wystrzeleniem.

Sonda będzie wyposażona w jeden instrument badawczy, który zostanie wykonany przez Caltech we współpracy z południowokoreańskim Korea Astronomy & Space Science Institute; natomiast pozostałymi podsystemami wspomagającymi działanie przyrządu pomiarowego zajmą się Jet Propulsion Laboratory NASA oraz Ball Aerospace.

Pomiary całego nieba będą przeprowadzane co pół roku. Analizy ich wyników mają przyczynić się do obserwacji zjawisk astrofizycznych zarówno na poziomie planetarnym, jak i w skali Wszechświata. Obserwacje SPHEREx będą prowadzone wspólnie z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba w zakresie identyfikacji obiektów oraz dokładniejszych pomiarów.

SPHEREx będzie badał początki Wszechświata, historię powstawania galaktyk oraz rolę międzygwiezdnego lodu w procesie formowania gwiazd i planet, jednocześnie dostarczając wyjątkowego zestawu danych z całego nieba – mówi James Bock, profesor fizyki w Caltech oraz główny naukowiec misji.

Zatwierdzenie SPHEREx zostało opóźnione o miesiąc przez paraliż administracji rządowych agencji Stanów Zjednoczonych. NASA dokonała wyboru kosztem misji Argus, mającej prowadzić obserwacje w częstotliwościach promieniowania rentgenowskiego, i FINESSE, której zadaniem byłaby spektroskopowa analiza egzoplanet i ich otoczenia.

(SN)

2 komentarze

  1. Space News, 24 lutego 2519:
    Już za kilka lat teleskop JWST zostanie wyniesiony w kosmos…

    • Sebastian Zielinski on

      nie ma sposobu na jego ewentualne serwisowanie, a jak wiadmo wszystko kiedyś trzeba naprawić wiec sie nie spieszą…