Space Venture Europe 2018 – raport ESPI

0

Organizacja European Space Policy Institute opublikowała raport dotyczący działalności komercyjnej w europejskiej branży kosmicznej. Raport zawiera kilka ciekawych spostrzeżeń.

Od ponad dekady zauważalny jest w Europie zwiększony ruch wokół nowych podmiotów komercyjnych aktywnych w branży kosmicznej. Od początku 2015 roku, czyli startu programu Horyzont 2020 (H2020), dostępne są nowe mechanizmy dedykowane powstającym produktom i usługom. Jednym z nich jest SME Instrument, z którego skorzystały także niektóre polskie podmioty branży kosmicznej.

Choć w ramach różnych projektów H2020 realizowane są często przeglądy potencjału oraz inwestycji w europejską branżę kosmiczną, brak jednak bardziej ogólnego spojrzenia na nasz kontynent. Tego zadania podjął się European Space Policy Institute (ESPI), który opublikował raport pod tytułem “Space Venture Europe 2018”.

Raport zwiera kilka ciekawych spostrzeżeń. Przede wszystkim, ogólna wartość prywatnych inwestycji w europejską branżę kosmiczną wyniosła w 2018 roku wartość 220 milionów EUR. Tę wartość ESPI przypisał do 40 inwestycji, z których największe miały wartość rzędu trzydziesty milionów EUR. Łącznie, pomiędzy 2014 a 2018 rokiem w Europie zainwestowano w ponad 110 nowych podmiotów komercyjnych aktywnych w branży kosmicznej.

Z raportu wynika, że europejski sektor kosmiczny (w szczególności ten, który można nazwać “New Space”) stawia dopiero pierwsze kroki. Około 55% podmiotów można nazwać startupami, z zatrudnieniem do 9 pracowników.

Ten raport z pewnością nie jest pełny – ESPI nie była w stanie dotrzeć do odpowiednich danych ze wszystkich europejskich państw, w tym i Polski. Oznacza to, że z całą pewnością zeszłoroczna wartość inwestycji prywatnych w europejską branżę kosmiczną jest wyższa.

Najważniejszym zidentyfikowanym wyzwaniem, jaki stoi przed nowymi europejskimi podmiotami komercyjnymi w branży kosmicznej jest sprzedaż (produktów/usług) i pozyskanie klientów. Częściowo ma to z pewnością związek z różnymi regulacjami prawnymi w różnych państwach Unii Europejskiej, częściowo z pewnością z poziomem złożoności niektórych rozwiązań (w szczególności tych dla odbiorcy rządowego/administracyjnego). Podobna kwestia została już także zidentyfikowana w Polsce jako jeden z problemów stojących przed spółkami branży kosmicznej.

Raport jest dostępny na stronie ESPI.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(ESPI)

Comments are closed.