Problemy lądownika Beresheet

2

Pojawiły się doniesienia o problemach izraelskiego lądownika księżycowego Beresheet. Drugi z serii manewrów podnoszących orbitę nie został wykonany.

Dwudziestego drugiego lutego 2019 o godzinie 02:45 CET z wyrzutni LC-40 na przylądku Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9 z trzema “pasażerami” na pokładzie. Jednym z nich jest izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Start przebiegł prawidłowo i wszystkie satelity znalazły się na prawidłowej wstępnej orbicie (typu GTO – geostacjonarnej transferowej). Stąd też miały się rozpocząć manewry lądownika Beresheet, których celem był Księżyc.

Grafika prezentująca planowaną (przed 22 lutego) trajektorię lotu lądownika Beresheet / Credits - SpaceIL
Grafika prezentująca planowaną (przed 22 lutego) trajektorię lotu lądownika Beresheet / Credits – SpaceIL

Początek misji był prawidłowy – wkrótce po starcie lądownik rozłożył swoje nogi a następnie wykonał pierwszy manewr (24 lutego). W poniedziałek (25 lutego) lądownik nie wykonał drugiego z zaplanowanych manewrów zmiany orbity. Manewr miał być wykonany tego dnia o godzinie 11 CET. Jednakże, podczas przygotowań przed tym manewrem nastąpiło automatyczne zatrzymanie przygotowań do odpalenia silnika lądownika. Nastąpił także reset komputera lądownika Beresheet.

Z dostępnych informacji wynika, że zanotowano problem z małymi kamerkami – szukaczami gwiazd. Te kamerki służą do ustalania orientacji lądownika względem gwiazd (ang. star tracker). W tym manewrze miało dojść do podniesienia perygeum Beresheet o 600 km.

Animacja prezentująca trajektorię lotu lądownika Beresheet / Credits – SpaceIL

Jak na razie trwa ocena sytuacji przez zespół SpaceIL. W tej chwili nie wiadomo, kiedy ten manewr zostanie powtórzony. Można się jednak spodziewać, że problem z pierwszym manewrem spowoduje opóźnienia w całym planie misji.

Lądownik wykonuje prawidłowe sesje komunikacyjne z Ziemią. Pozwala to na analizę telemetrii oraz utrzymywanie pojazdu w prawidłowej orientacji na obecnej orbicie.

Misja izraelskiego lądownika Beresheet jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)


2 komentarze

  1. Bo Rosjanie powinni wykonywać takie misje rutynowo, a tutaj mamy pierwsze próby.

  2. Jakoś nie widzę złośliwości, bo takie tylko w misjach rosyjskich, nikt nic nie napisze ?