Plan misji SpX-DM1

0

NASA przedstawiła działań związanych z misją SpX-DM1 pojazdu Dragon 2. Aktualnie start jest planowany na 2 marca 2019.


Misja o oznaczeniu SpX-DM1 będzie pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa. Twórcą pojazdu Dragon 2 jest firma SpaceX.

Start SpX-DM1 doświadczył już długiej serii opóźnień, ale wszystko wskazuje na to, że lot odbędzie się już niebawem. Aktualnie start jest planowany na 3 marca. W związku z tym NASA przedstawiła najważniejsze etapy tej misji.

Jeszcze przed startem NASA przeprowadzi dwie konferencje – pierwsza z nich odbędzie się 22 lutego, zaś druga 28 lutego. Podczas tych dwóch konferencji zaprezentowany zostanie status przygotowań do startu misji SpX-DM1.

Drugiego marca transmisja na NASA TV rozpocznie się o 8 rano (czasu CET). Start zaplanowany jest na godzinę 08:48 CET. Jeśli wszystko się powiedzie, o 11:00 CET nastąpi konferencja po starcie.

Kapsuła Dragon 2 dotrze do ISS dzień później (3 marca). Transmisja na NASA TV z cumowania rozpocznie się o godzinie 09:30 CET. Otwarcie włazów pomiędzy Dragonem 2 a Stacją powinno nastąpić tego samego dnia o 14:45 CET.

Przez kolejne kilka dni trwać będą wspólne działania na ISS. Koniec tych działań zaplanowany jest obecnie na piątek 8 marca. Tego dnia o godzinie 06:15 CET rozpocznie się transmisja z zamknięcia włazów, zaś po 08:30 CET nastąpi odłączenie Dragona 2 od ISS. Koniec misji (czyli deorbitacja i lądowanie) nastąpi tego samego dnia po godzinie 13:30 CET.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa (nie wcześniej niż lipiec 2019). Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NSF, PFA)


Comments are closed.