Ostatnie przygotowania do pomiarów sejsmograficznych na Marsie

0

Ramię lądownika InSight postawiło osłonę sejsmometru SEIS na powierzchni Marsa. Będzie ona chronić delikatny instrument przed zmianami temperatury i wiatrem.

Lądownik InSight wylądował na Czerwonej Planecie 26 listopada. Od tego czasu sonda przeprowadziła szereg przygotowań do wykonania bardzo dokładnych pomiarów. geologicznych. 19 grudnia instrument sejsmograficzny SEIS został zdjęty z lądownika i ustawiony na powierzchni. 2 lutego po zakończeniu wstępnej kalibracji został on przykryty specjalną osłoną, która będzie go chronić przed wszelkimi drganiami wywołanymi zmianą temperatury czy wiatru na powierzchni Marsa. Zmierzona przez lądownik różnica temperatury w dzień i nocy sięgała 94 stopnie Celsjusza i tym samym może ona wpływać na kurczenie i rozkurczanie się elementów wewnątrz delikatnej aparatury pomiarowej. 

SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) jest najważniejszym instrumentem badawczym na pokładzie lądownika. Jego poprawne działanie jest potrzebne, aby spełnić 3/4 założeń naukowych misji. W przyszłym tygodniu na Marsie ustawiony zostanie eksperyment HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), którego elementy zostały zbudowane w Polsce.

Ustawienie osłony instrumentu SEIS / NASA

Lądownik InSight znajduje się na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, badany od 2012 roku przez łazik MSL Curiosity.

(NASA)

Comments are closed.