Nauka na pokładzie samolotu – kampania paraboliczna ESA

0

W maju inżynierowie, piloci i badacze wezmą udział w 71. kampanii lotów parabolicznych organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną we francuskim Bordeaux.

W ciągu trzech dni uczestnicy będą latać specjalnie przystosowanym do tego celu samolotem. Badania oraz testy sprzętu będą prowadzone podczas wprowadzania samolotu w liczne parabole, podczas których uczestnicy doświadczą krótkich okresów mikrograwitacji.

Loty paraboliczne ze względów bezpieczeństwa są klasyfikowane jako loty testowe, i są prowadzone głównie nad Oceanem Atlantyckim. Tego rodzaju loty organizuje się od kilkudziesięciu lat, a ich celem jest zapewnienie naukowcom praktycznego i bezpośredniego dostępu do sprzętu i obiektów badań w stanie nieważkości.

Badania prowadzone na samolocie Zero-G / credits: ESA

„Novespace, firma organizująca tego rodzaju loty, przygotowała samolot, usuwając połowę siedzeń, dodając zabezpieczające panele i instalując mechaniczne oraz elektryczne podłączenia niezbędne do wykonywania eksperymentów” – mówi Neil Melville, koordynator projektu w ESA. „Samolot nie różni się od innych, jedyne różnice to sposób lotu, dobrze wyszkolona pod kątem bezpieczeństwa załoga i trzech pilotów wykonujących jednoczesny lot paraboliczny. Dotychczas na pokładzie nie brakowało też naukowych aspektów, a ta kampania lotów parabolicznych nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Tym razem chcemy zbadać, jak zachowuje się kręgosłup i jak oceniamy odległość w stanie nieważkości. Przeprowadzimy też badania, które zostaną wykorzystane w locie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Ból i napięcie pleców? Astronauci w przestrzeni kosmicznej dobrze znają to uczucie. Zaobserwowali zwiększone napięcie w okolicy kręgosłupa zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na Księżycu. Przyczyną jest najprawdopodobniej kurczenie się mięśni, które starają się utrzymać kręgosłup na właściwym miejscu – mięśnie działają w taki sposób, by przejąć rolę grawitacji na Ziemi. Podczas tej kampanii zostanie przeprowadzony eksperyment, podczas którego w praktyce zbadana zostanie krzywizna kręgosłupa podczas lotu parabolicznego. Badanie będzie prowadzone zarówno w stanie nieważkości, jak i w warunkach hipergrawitacji podczas faz wznoszenia samolotu. Eksperyment pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm bólu pleców na Ziemi oraz poza nią.

Podstawy fizyki i sprzęt kosmiczny

Gdy potrząsamy paczką płatków kukurydzianych, mniejsze fragment opadają na dno. Ale jak zachowuje się granulat w stanie nieważkości? Podczas jednego z eksperymentów granulat zostanie poddany wibracjom. Celem badania będzie zbadanie, jak tego rodzaju materiał zachowuje się w takich warunkach, a także stworzenie lepszych modeli komputerowych zjawiska.


Eksperyment podczas lotu parabolicznego / credits: ESA

Inny eksperyment zbada z kolei ciepłowody pod kątem potencjalnego ich wykorzystania w pojazdach kosmicznych, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze. Bez konwekcji umożliwiającej rozprzestrzenianie się ciepła trzeba wykorzystywać inne mechanizmy chłodzące, które są kluczowe w projektowaniu pojazdów kosmicznych działających w ekstremalnych temperaturach w przestrzeni kosmicznej.

Loty paraboliczne to jedna z wielu możliwości, jakie Europejska Agencja Kosmiczna oferuje badaczom w celu prowadzenia badań kosmicznych. Tego rodzaju loty są jednymi z nielicznych, które umożliwiają naukowcom bezpośrednie uczestnictwo w badaniu w nieważkości.

Wyślij swoją propozycję badania za pośrednictwem naszej strony internetowej. Może również weźmiesz udział w kolejnej kampanii!

W Europejskiej Agencji Kosmicznej badania są prowadzone we wszystkich zakresach. Oprócz eksplorowania przestrzeni kosmicznej i poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania na temat naszego miejsca w kosmosie opracowujemy satelity, rakiety i technologie, dzięki którym dotarcie tam staje się możliwe. Nauka pomaga nam również dbać o naszą planetę. W tym tygodniu zwracamy uwagę na różne aspekty nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dołącz do dyskusji, używając hashtagu #ScienceAtESA.


Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Comments are closed.