NASA kończy próby kontaktu z Opportunity

2

NASA oficjalnie zakończyła próby połączenia z łazikiem MER-B Opportunity. Tym samym NASA kończy misje łazików MER.

Łączność z łazikiem Opportunity utracono w wyniku potężnej burzy pyłowej na Marsie, która rozpętała się w 2018 roku na Czerwonej Planecie. Ta burza została po raz pierwszy zaobserwowana przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) na początku czerwca. W ciągu kilkunastu dni burza pokryła spory obszar Czerwonej Planety, a region (Meridiani Planum), w którym przebywa łazik Opportunity był jednym z tych, w których intensywność burzy była bardzo duża. Burza pyłowa była także obserwowana po drugiej stronie planety przez łazik Curiosity i trwała aż do września 2018.

Jedno z ostatnich zdjęć wykonanych przez Opportunity - sol 5098 (28 maja 2018) / Credits - NASA
Jedno z ostatnich zdjęć wykonanych przez Opportunity – sol 5098 (28 maja 2018) / Credits – NASA

Pierwotnie NASA planowała 45 dniową kampanię kontaktu z łazikiem. Jednakże, 29 października 2018 NASA postanowiła przedłużyć próby kontaktu. Decyzja zapadła po analizie warunków i prognoz meteorologicznych dla rejonu przebywania Opportunity. Niestety, przez kolejne miesiące, pomimo ponad 835 prób kontaktu, łazik Opportunity nie odpowiedział.

Trzynastego lutego 2019 roku NASA poinformowała o zakończeniu prób kontaktu z łazikiem Opportunity. Tym samym NASA oficjalnie zakończyła misję łazików MER.

Grań Knudsena sfotografowana przez łazik Opportunity, Mars / Credit: NASA, JPL-Caltech, Cornell, ASU, James Sorensen
Grań Knudsena sfotografowana przez łazik Opportunity, Mars / Credit: NASA, JPL-Caltech, Cornell, ASU, James Sorensen

Łazik MER-B Opportunity rozpoczął swoją marsjańską misję 25 stycznia 2004 roku. Przez kolejne 14 lat łazik funkcjonował w świetnym stanie, choć planowano jedynie 90 marsjańskich dni prac. W lutym 2018 roku łazik Opportunity przekroczył 5000 marsjańskich dni (“soli”) na powierzchni Czerwonej Planety. Do końca swojego działania łazik łącznie przejechał 45 kilometrów i 160 metrów.

Bliźniaczy łazik MER-A Spirit przestał komunikować się z Ziemią w marcu 2010 roku. NASA oficjalnie uznała tę misję za zakończoną w maju 2011 roku. Ten łazik przejechał łącznie 7730 metrów.

Oba łaziki znacznie poszerzyły naszą wiedzę na temat Czerwonej Planety – takiej, jaką ona dziś jest oraz taką, jaką ona była w przeszłości. Wciąż trwa analiza uzyskanych danych – będzie ona z pewnością trwać jeszcze przez kilka lat, m.in. w celu porównania wyników z tymi otrzymanymi przez łazik Curiosity.

W lipcu 2020 roku ku Czerwonej Planecie wyruszy łazik Mars 2020. Lądowanie planowane jest na 18 lutego 2021 roku. W tym samym roku na powierzchni Marsa powinien osiąść europejski łazik ExoMars. Era robotycznej eksploracji Czerwonej Planety wciąż trwa – częściowo dzięki niesamowitym wynikom i czternastoletniej pracy wykonanej przez łazik MER-B Opportunity.

Misja MER-B Opportunity jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

2 komentarze