Komercyjny kosmos – styczeń 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z stycznia 2019 roku.

Space3ac Poland Prize i Space3ac ScaleUp II

Podpisanie umowy na realizację Space3ac Poland Prize (listopad 2018) / Credits - Interizon

Podpisanie umowy na realizację Space3ac Poland Prize (listopad 2018) / Credits – Interizon

Gdańska firma Blue Dot Solutions w 2019 roku będzie realizować dwa programy wsparcia dla nowych spółek technologicznych. Te programy noszą nazwy Space3ac Poland Prize oraz Space3ac ScaleUp II. Celem obu programów jest zachęcenie do współpracy pomiędzy startupami a dużymi firmami z różnych podmiotów przemysłowych. Space3ac Poland Prize skupia się na zainteresowaniu obcokrajowców do zakładania spółek technologicznych w Polsce, zaś Space3ac ScaleUp II jest kontynuacją wcześniejszego akceleratora, który w 2017 i 2018 roku wsparł ponad 27 spółek.

Pierwsza runda akceleracji Space3ac Poland Prize zacznie się w lutym i zakończy w kwietniu 2019. Na początku maja wyniki akceleracji zostaną zaprezentowane na największej konferencji IT w naszym regionie – infoShare 2019. Z kolei nabór do programu ScaleUp II rozpocznie się w lutym.

Argentyńska firma wybiera chińskie rakiety

W styczniu argentyńska firma Satellogic poinformowała o wyborze chińskich rakiet do wyniesienia swojej floty satelitów. Z dostępnych informacji wynika, że Satellogic chce umieścić na orbicie 90 satelitów obserwacji Ziemi za pomocą sześciu rakiet CZ-6. Jest możliwe, że część satelitów zostanie wyniesiona innymi chińskimi rakietami. Pierwszy ze startów planowany jest na wrzesień lub październik 2019.

Czy Chiny będą odważniej konkurować na światowym rynku usług satelitarnych? Wybór chińskich rakiet przez Satellogic może być pierwszym przykładem. Można się spodziewać, że w przyszłej dekadzie chińskie rakiety będą częściej wynosić różnego typu komercyjne satelity z całego świata.

Zwolnienia w SpaceX

W styczniu pojawiła się seria doniesień, że SpaceX postanowił zredukować swoją kadrę o około 10%. na początku stycznia 2019 w SpaceX pracowało ponad 7 tysięcy różnego rodzaju pracowników. Z dostępnych informacji wynika, że zwolnienia objęły wszystkie działy tej firmy – nie były one bezpośrednio związane z aktywnością pojedynczych pionów SpaceX.

Firma SpaceX nie poinformowała o przyczynach tej decyzji. Wydaje się jednak, że jest to związane z potrzebą optymalizacji działań tej firmy oraz czynnikami zewnętrznymi – 2019 rok będzie z pewnością wymagający dla SpaceX, a pewne opóźnienia (np. lot kapsuł Dragon 2) jest dość prawdopodobny.

ICEYE i Spire poszukują nielegalnych działań na morzach

Dwie firmy zajmujące się satelitarnymi obserwacjami Ziemi i jej atmosfery – ICEEYE i Spire – postanowiły wspólnie pracować i udostępniać usługę do detekcji nielegalnych działań na morzach. Ta usługa będzie bazować na danych z satelitów firm ICEYE i Spire.

Morza i oceany – ze względu na swoje ogromne rozmiary – nie są regularnie monitorowane z dużą rozdzielczością przestrzenną czy czasową. Z dala od wód terytorialnych powszechnym zjawiskiem są nieprawidłowe działania, takie jak nielegalne połowy czy przemyt. Satelity mogą przyczynić się do zmiany tej sytuacji.

Tańsza Ariane 5

Start Ariane 5 z Intelsat 37e i BSat-4a - 29.09.2017 / Credits - Arianespace

Start Ariane 5 z Intelsat 37e i BSat-4a – 29.09.2017 / Credits – Arianespace

W styczniu 2019 firma Arianespace – operator rakiet Ariane 5 – poinformował o obniżeniu cen za usługi wyniesienia satelitów. Obniżka ma na celu zwiększenie konkurencyjności tej rakiety względem innych konstrukcji, przede wszystkim Falcona 9 firmy SpaceX. Nowa. niższa cena Ariane 5 odpowiada cenie Ariane 6, która w najbliższych latach zastąpi Ariane 5 w wynoszeniu większych satelitów.

Dokładna cena Ariane 6 nie jest “powszechnie” znana, ale w zależności od wersji jest szacowana na 60 – 100 milionów EUR. Jest to wciąż więcej niż Falcon 9 czy chińskie rakiety, ale jest to wyraźnie niższa cena od dotychczas oferowanych za Ariane 5 – tam szacowane ceny sięgały ponad 150 milionów EUR.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, X, Tw, SA, PA, HS)

Comments are closed.