Fiasko orbitalnego hotelu Orion Span?

2

Wiele wskazuje na to, że propozycja budowy małego hotelu orbitalnego przez firmę Orion Span nie zyskała uznania inwestorów.

W kwietniu 2018 roku informowaliśmy, że nieznana wcześniej firma o nazwie Orion Span (OS) ogłosiła plan otwarcia hotelu na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Hotel miał być gotowy do przyjęcia gości już w 2022 roku. Cena za 12 dniowy pobyt w tym “podniebnym” hotelu ma wynieść zaledwie 9,5 miliona dolarów – znacznie mniej niż wcześniejsze zapowiedzi ze strony innych firm. Firma OS otworzyła także możliwość rezerwacji pobytu w tym hotelu, co kosztuje “jedynie” 80 tysięcy USD.

Szybko pojawiły się poważne głosy krytyki. Największe wątpliwości budziła jednak za pobyt w tym hotelu. 9,5 miliona dolarów to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę potrzebę zaawansowanych prac B+R związanych z tym kompleksem orbitalnym, wyniesieniem na LEO oraz obsługą.  Dużo kontrowersji wzbudzał także depozyt 80 tysięcy dolarów. Jest to bardzo mała wartość z perspektywy całkowitej ceny za pobyt na orbicie. Z drugiej strony – z perspektywy “przyziemnej” – jest to duża wartość.

Pod koniec stycznia 2019 roku okazało się, że firma OS nie zyskała uznania u inwestorów. Firma próbowała pozyskać około 2 miliony USD poprzez “inwestorską platformę crowdfundingową”. Ten ambitny (jak na crowdfunding) cel nie został jednak osiągnięty – firma uzyskała jedynie deklaracje o wartości około 235 tysięcy USD do momentu zakończenia akcji. Bardzo szybko po zakończeniu tej akcji zniknęła także podstrona na stronie firmy OS, dotycząca tej akcji inwestycyjnej.

Kilka dni później pojawiła się seria krytycznych komentarzy co do pomysłu taniego hotelu orbitalnego firmy OS. Okazuje się, że firma OS przez cały 2018 rok prawdopodobnie niewiele wykonała we własnym zakresie i jednocześnie nie znalazła uznania wśród potencjalnych przyszłych klientów tego kosmicznego hotelu. Z dostępnych informacji wynika, że jedynie około 25 klientów zapłaciło 80 tysięcy USD za “rezerwację” pobytu.  Te depozyty są zabezpieczone i mogą wrócić do klientów w przypadku ich rezygnacji.

W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej mniej lub bardziej “egzotycznych” inicjatyw związanych z branżą kosmiczną. Wśród nich niestety pojawiają się także kontrowersyjne inicjatywy, które mogą przede wszystkim skupiać się na “szybkim” pozyskaniu funduszy. Takie zarzuty padły także w kierunku firmy OS.

Z drugiej strony można optymistycznie zakładać, że w przyszłej dekadzie powstanie przynajmniej jedna mała komercyjna stacja orbitalna. Wiele wskazuje na to, że będzie ona zbudowana przez lub przynajmniej przy udziale firmy Bigelow Aerospace. Taki kompleks orbitalny – może zacząć obsługiwać także klientów komercyjnych.

(SN, NZN)

2 komentarze

  1. Próbowali pozyskać 2 mln. na budowę hotelu w kosmosie?
    To tak jakby chcieli nabyć nieruchomość w Centrum Warszawy za 20 zł.
    Bardzo transparenty motyw oszustwa.

  2. Ha ha! Jestem z siebie dumny! Nie dałem się nabrać i nie przelałem im zaliczki w wysokości 80 tys. $… A nie, czekaj, ja nie mam 80 tys $….