Dwoje kosmicznych turystów na ISS

0

Przed końcem 2021 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotrze dwoje “kosmicznych turystów”.

W grudniu 2018 informowaliśmy o zapowiedziach Rosji dotyczących wznowieniu lotów z “kosmicznymi turystami” na pokładzie Sojuzów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wówczas pojawiła się informacja, że miejsca dla turystów w Sojuzach będą udostępnianie od 2020 roku.

Dziewiętnastego lutego rosyjska agencja TASS poinformowała, że Roskosmos zakontraktowała z amerykańską firmą Space Adventures dwa miejsca w Sojuzach dla kosmicznych turystów. Te dwa loty mają się odbyć do końca 2021 roku.

Jak na razie nie podano dalszych szczegółów co do tych lotów. Nie podano także personaliów turystów – możliwe, że ogłosi to firma Space Adventures po zakończeniu rozmów z klientami. Można jednak zakładać, że loty z turystami nastąpią już po wprowadzeniu pojazdów Dragon 2 i CST-100 do służby. Wówczas spadnie zapotrzebowanie na loty Sojuzami i Roskosmos prawdopodobnie postara się wolne miejsca przeznaczyć dla turystów lub astronautów z innych państw.

Dotychczas ośmioro turystów kosmicznych udało się na orbitę okołoziemską (w tym jeden dwukrotnie) na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy lot turystyczny na pokładzie Sojuza TM-32 odbył się w 2001 roku z Dennisem Tito. Ostatni raz astronauta-turysta płacący samodzielnie za swój lot kosmiczny na orbitę udał się w 2009 (Guy Laliberté, Sojuz TMA-16). Wówczas loty turystyczne na ISS obsługiwała spółka Space Adventures

(TASS)

Comments are closed.