Curiosity wraca do normalnych prac

0

Łazik MSL Curiosity przebywał w “safe mode” przez cztery dni.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” wylądował we wnętrzu krateru Gale 6 sierpnia 2012 roku o godzinie 07:17 CEST. Od tego czasu łazik porusza się po wnętrzu tego krateru w kierunku głównego celu misji – góry o nazwie Mt Sharp. Do tej góry łazik dotarł po 25 miesiącach jazdy (wrzesień 2014).

Przez kolejne cztery lata łazik wspinał się po zboczach tej góry – aktualnie (stan na 26 lutego 2019) łazik przemierzył łącznie 22192 metry po powierzchni Czerwonej Planety. W międzyczasie została wykonana seria badań naukowych, w szczególności związanych z wykryciem obecności związków organicznych.

Łazik jest w dobrym stanie technicznym, choć od czasu do czasu zdarzają się małe awarie i problemy. Przykładowo, przez półtora roku MSL nie wykonał żadnego wiercenia czy pobrania próbek marsjańskich skał. Ten problem udało się rozwiązać na początku 2018 roku.

Podobne problemy występują z pokładowymi komputerami łazika Curiosity. 15 lutego doszło do przejścia łazika w bezpieczny tryb “safe mode”. Z tego trybu łazik został wyprowadzony 19 lutego. Zespół inżynierów misji MSL nie jest jeszcze całkowicie pewny co do natury tego ostatniego problemu, dlatego też czasowo zostały ograniczone badania naukowe oraz wykonywanie zdjęć.

Łazik opuszcza grzbiet o nazwie ” Vera Rubin” (początek lutego 2019) / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Gdy problemy zostaną rozwiązane, MSL ruszy do obszaru oddalonego o około 200 metrów od obecnej pozycji łazika. W tym nowym miejscu zostaną przeprowadzone wiercenia i prawdopodobnie kolejne pobranie próbek marsjańskich skał.

Misja Mars Science Laboratory jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.