Chang’e 4 ponownie obserwowany przez LRO

0

Lunar Reconnaissance Orbiter ponownie sfotografował region lądowania Chang’e 4 – tym razem z zenitu.

Misja Chang’e 4 to druga chińska wyprawa na powierzchnię Srebrnego Globu. Poprzednia – Chang’e 3 z powodzeniem wylądowała 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.

Lądowanie Chang’e 4 nastąpiło 3 stycznia 2019 o godzinie 03:26 CET i przebiegło bez problemów. Jest to pierwsze kontrolowane miękkie lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chang’e 4 wylądował w regionie krateru Von Kármán’a, będącego częścią Basenu Biegun Południowy – Aitken. Ten region jest interesujący z uwagi na lód wodny, który zalega we wnętrzu niektórych z kraterów, do których nie dociera światło słoneczne.

Kilka godzin po lądowaniu na powierzchnię Srebrnego Globu zjechał łazik Yutu-2. Jest to już drugi chiński łazik, który porusza się po Księżycu. Łazik Yutu-2 przejechał kilka metrów, po czym zatrzymał się na okres “księżycowego południa”, w trakcie którego wysokie temperatury powierzchni mogą stanowić pewne zagrożenie na pokładowych systemów pojazdu. Z tej “sjesty” łazik został wybudzony 10 stycznia. Następnie kilka dni później rozpoczęła się pierwsza noc księżycowa, w trakcie której łazik Yutu-2 został wprowadzony w stan elektronicznej hibernacji.

Pod koniec stycznia, na początku drugiego dnia księżycowej misji Chang’e 4 został sfotografowany z orbity przez Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ten satelita NASA krąży wokół Srebrnego Globu od 2009 roku i dostarcza wspaniałych ujęć naszego naturalnego satelity. Pierwsze opublikowane zdjęcia przez NASA prezentowały rejon lądowania Chang’e pod pewnym kątem.

Piętnastego lutego NASA opublikowała zdjęcie regionu lądowania Chang’e 4. Tym razem zdjęcie zostało wykonane z perspektywy zenitu, a co za tym idzie – odległość pomiędzy LRO a Chang’e 4 była mniejsza. W momencie wykonania zdjęcia LRO znajdował się 85 km nad Chang’e 4, co przełożyło się na rozdzielczość 0,85 m na piksel.

Zbliżenie na rejon lądowania Chang'e 4. Strzałkami zaznaczono Chang'e 4 i łazik Yutu-2. Zdjęcie z sondy LRO / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University
Zbliżenie na rejon lądowania Chang’e 4. Strzałkami zaznaczono Chang’e 4 i łazik Yutu-2. Zdjęcie z sondy LRO / Credits – NASA/GSFC/Arizona State University

Na opublikowanym zdjęciu widać wyraźnie zarówno lądownik Chang’e 4 jak i łazik Yutu 2. Widać także, że Chang’e 4 wylądował pomiędzy kilkoma małymi kraterami, zaś Yutu 2 rozpoczął swoją podróż po powierzchni Srebrnego Globu na płaskim terenie z dala od kraterów.

Misja Chang’e 4 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA, X)


Comments are closed.