Dwudziestego szóstego stycznia grupa plam o numerze 2733 wyemitowała rozbłysk klasy C5.0. Cztery dni później ta sama grupa wyemitowała rozbłysk klasy C5.2. Możliwe, że były to ostatnie silniejsze rozbłyski w 24 cyklu aktywności słonecznej.
Ostatnie, “duże” rozbłyski słoneczne nastąpiły we wrześniu 2017 roku. Były to rozbłyski klasy X9.3 i X8.2 – najsilniejsze w całym obecnym cyklu aktywności słonecznej. Później, w październiku 2017 nastąpił rozbłysk klasy M1.1. W kolejnych miesiącach aktywność spadła i przez cały 2018 roku pozostawała na niskim poziomie. Najsilniejszy rozbłysk w zeszłym roku był wartości C8.1 i został wyemitowany 7 lutego 2018.Od 21 stycznia na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej obserwujemy grupę plam. Ten rejon aktywny otrzymał numer 2733. Jak na okres minimum aktywności słonecznej ta grupa plam jest dość rozbudowana. Szczyt aktywności tej grupy przypadł na 26 stycznia – wówczas zostały wyemitowane dwa rozbłyski klasy C, z których silniejszy był wartości C5.0. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.
Rozbłysk klasy C5.0 – 26.01.2019 / Credits – NASA, Lockheed Martin Solar and Astrophysics Laboratory
Był to najsilniejszy rozbłysk od prawie roku (od wspomnianego powyżej rozbłysku C8.1). Cztery dni później, 30 stycznia, grupa 2733 wyemitowała minimalnie silniejszy rozbłysk klasy C5.2. Ten rozbłysk został wyemitowany już gdy 2733 znalazła się za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej.
Jest dość prawdopodobne, że były to ostatnie silniejsze rozbłyski w całym 24 cyklu aktywności słonecznej. Oczywiście, w kolejnych miesiącach mogą pojawić się następne nieco bardziej rozbudowane obszary aktywne, zdolne do emisji silniejszych rozbłysków. Z drugiej strony, jest także prawdopodobne, że bardziej rozbudowane grupy plam pojawią się dopiero później i będą już należeć do 25 cyklu aktywności słonecznej.
Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.
(PFA, SDO)