Udany start CZ-3C z TJSW (25.12.2018)

0

Dwudziestego piątego grudnia nastąpił start chińskiej rakiety CZ-3C z satelitą TJSW, o którym niewiele wiadomo.

Do startu doszło 25 grudnia o godzinie 17:53 CET z kosmodromu Xichang. Rakieta CZ-3C wyniosła satelitę Tongxin Jishu Shiyan Weixing (TJSW). Lot przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO), skąd satelita dotrze “o własnych siłach” do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Poniższe nagranie prezentuje ten start.

Start CZ-3C z TJSW – 25.12.2018 / Credits – CCTV

W tym starcie wyniesiono już trzeciego satelitę o oznaczeniu TJSW. Niewiele wiadomo o tych satelitach. Wg niezależnych źródeł satelity tej serii to wojskowe satelity wczesnego ostrzegania. Satelita ma wykrywać starty pocisków balistycznych. Pojawiły się też informacje, że satelita może komunikować się na paśmie Ka ze stacjami naziemnymi. Za to nie są znane jakiekolwiek parametry techniczne TJSW. Spekuluje się, że te satelity zostały wyposażone w bardzo duże rozkładane anteny komunikacyjne.

Był to już 111 start rakiety orbitalnej w 2018 roku i jednocześnie 12 w grudniu. Bez wątpienia 2018 rok to wyraźny wzrost ilości startów rakiet w porównaniu z poprzednimi latami i sygnał, że branża rakietowa właśnie teraz dynamicznie rozwija się, czego przejawem są m.in. nowe rodziny rakiet nośnych.

Do końca roku powinno odbyć się jeszcze kilka startów. Ostatni z nich został zaplanowany na 31 grudnia – wówczas może wystartować rakieta Delta IV Heavy z satelitą NROL-71. Ten start już kilkukrotnie opóźniano – ze względów technicznych oraz złych warunków pogodowych.

(NSF, PFA)

Comments are closed.