Start Rokota z trzema satelitami (30.11.2018)

0

30 listopada 2018 roku o 03:37 CET z Plesiecka nastąpił start rakiety nośnej Rokot/Briz-KM, która umieściła na orbicie trzy satelity telekomunikacyjne systemu Rodnik dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Start odbył się w zaplanowanym czasie, a z satelitami został nawiązany kontakt, a następnie otrzymały one oznaczenia: Kosmos-2530, Kosmos-2531 oraz Kosmos-2532. Są to satelity komunikacyjne systemu Rodnik-S, oparte na platformie Strieła-3M. Znalazły się one na docelowej orbicie wynoszącej około 1,5 tysiąca kilometrów. Masa każdego z satelitów wynosi 225 kg.

Z uwagi na wojskowy charakter misji niewiele szczegółów zostało ujawnionych.

Nagranie startu RN Rokot/Briz-KM 30 listopada 2018 / Credits – Roskosmos

Był to drugi start Rokota w tym roku. Wówczas ładunek użyteczny stanowił europejski satelita konstelacji Sentinel.

Rakieta Rokot wywodzi się z międzykontynentalego pocisku balistycznego RS-18. Od 16 maja 2000 przeprowadzono 29 startów tej rakiety , podczas których na orbitę trafiło około 70. satelitów. Zastosowanie rakiet Rokot zbliża się do końca. Na 2019 rok zaplanowano prawdopodobnie jeszcze trzy starty tego systemu nośnego.

W czasie wcześniejszego startu satelitów systemu Rodnik na pokładzie rakiety znalazł się dodatkowy satelita inspekcyjny, którego istnienie zostało upublicznione znacznie później. Analitycy przypuszczają , że tym razem może być podobnie.

Był to 99. start orbitalny  w tym roku ( w  dwóch przypadkach nie doszło do satelizacji ładunków), a jednocześnie  16. start rosyjskiej rakiety, a także czwarty w samym listopadzie wykonany przy użyciu  rosyjskiej rakiety kosmicznej).

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Robertowi Kozieł za przesłany artykuł.

[LK, GS, SFN, TASS, khrunichev.ru]

Comments are closed.