Rusza Planet Hunters TESS

0

Na platformie Zooniverse ruszył projekt “Planet Hunters TESS”, którego celem jest poszukiwanie nowych planet pozasłonecznych z misji teleskopu TESS.

Kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 19 kwietnia 2018 za pomocą rakiety Falcon 9R. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia. W kolejnych tygodniach orbita była stopniowo zmieniana, aż TESS dotarł do swojej docelowej eliptycznej orbity.

Teleskop został umieszczony na bardzo eliptycznej orbicie, będącej w rezonansie 2:1 z Księżycem. Tego typu orbita powinna być bardzo stabilna przez kolejne 20 lat. Potencjalnie pozwoli to na długą pracę tego teleskopu i wieloletnie poszukiwanie planet pozasłonecznych.

Podstawowym celem TESS jest obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.

Po trwającej niemal trzy miesiące fazie kalibracji w lipcu 2018 rozpoczęła się faza naukowa misji. Do końca tego roku teleskop będzie obserwował 85% gwiazd południowego nieba. W 2019 roku teleskop będzie zaś obserwował gwiazdy widoczne z półkuli północnej.

We wrześniu 2018 NASA opublikowała pierwsze naukowe zdjęcia z misji TESS. W odróżnieniu od wcześniejszych wstępnych obrazów uzyskiwanych przez ten teleskop od końca maja, nowe opublikowane zdjęcia mają już docelową jakość. Nowe uzyskane obrazy mają również już służyć celom misji – poszukiwaniu egzoplanet. Już pierwsza seria zdjęć naukowych z teleskopu pozwoliła na wykrycie pierwszych kandydatów na egzoplanetę misji TESS.

Opis misji TESS / Credits –NASA Goddard

TESS na Zooniverse

Przykład tranzytów z danych misji TESS na platformie Zooniverse / Credits - NASA, Zooniverse

Przykład tranzytów z danych misji TESS na platformie Zooniverse / Credits – NASA, Zooniverse

Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Teraz w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

Już pierwszy zestaw dostępnych danych zawiera kilka ciekawych sygnałów, które mogą pochodzić od kandydatów. Ponadto, do danych zostały wprowadzone przykłady typowych tranzytów egzoplanet, które pozwalają internautom na lepsze zidentyfikowanie rzeczywistych sygnałów od planet pozasłonecznych.

Adres do projektu: https://www.zooniverse.org/projects/nora-dot-eisner/planet-hunters-tess

(Zooniverse)

Comments are closed.