Konkurs artystyczny “Klimat z kosmosu”

0

Jesteś artystą i jednocześnie interesują Cię obserwacje Ziemi i kwestie klimatyczne? Podoba Ci się pomysł spędzenia trzech miesięcy na pracy artystycznej dla ESA w Wielkiej Brytanii? Masz na to szansę: do 31 grudnia weź udział w konkursie „Climate from Space – Klimat z Kosmosu”.

ESA poszukuje kreatywnej osoby, która będzie opowiadać społeczeństwu o możliwościach, jakie dają dane klimatyczne zbierane przez obserwujące Ziemię satelity. Zwycięzca konkursu będzie miał zapewniony trzymiesięczny płatny pobyt w Europejskim Centrum Aplikacji Kosmicznych i Telekomunikacji w brytyjskim Harwell. Jego lub jej zadaniem będzie stworzenie nowych concept artów dla Biura Klimatycznego ESA.

Prace w ostatecznym kształcie zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji Living Planet Symposium w Mediolanie w maju 2019 i będą wykorzystane do informowania o kwestiach klimatycznych widzianych z kosmosu.

Zwycięzca konkursu będzie pracował z Biurem Klimatycznym organizującym Inicjatywę Zmian Klimatycznych – program badawczy generujący długoterminowe zbiory danych klimatycznych bazujące na satelitarnych obserwacjach pokrywy lodu na biegunach, cyrkulacji oceanicznej, pożarach i innych aspektach planety.

Prace te zwiększają naszą wiedzą o klimacie i są realizowane zgodnie z ramową konwencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), która wspiera podejmowanie decyzji związanych z kwestiami klimatycznymi na całym świecie. W tym przypadku ideą jest wyjście poza środowisko naukowe i pokazanie szerszej publiczności, jak zachodzą zmiany klimatyczne.

„Nauka i sztuka to dwie metody, jakimi ludzie próbują zrozumieć otaczający nas świat. Chcemy wyjść poza naukowe tabelki, a współpracując z utalentowanymi artystami możemy dotrzeć do szerszej publiczności i pomóc jej zrozumieć, jak dynamiczne zmiany zachodzą na całej naszej planecie”, tłumaczy Pascal Lecomte, dyrektor Biura Klimatycznego ESA.

Konkurs jest otwarty dla profesjonalnych oraz początkujących artystów – zapraszamy do przesłania swoich pomysłów dotyczących kwestii klimatycznych widzianych z kosmosu. Uczestnikami mogą być osoby z krajów członkowskich ESA mające powyżej 18 lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu. Tam również można przesyłać pomysły, które mogą przybrać formę ilustracji, grafiki, filmu lub dźwięku. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia 2018 do godziny 13:00.

Jury składające się z artystów oraz pracowników ESA będzie oceniać każde zgłoszenie pod względem kreatywności, talentu oraz powiązania z tematem. Zwycięzcy zostaną poinformowani 25 stycznia 2019.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Comments are closed.