Astronauta ESA wraca na Ziemię

0

Astronauta ESA Alexander Gerst 20 grudnia powróci na Ziemię wraz z astronautką NASA Sereną Auñón-Chancellor oraz kosmonautą Sergiejem Prokopjewem po ponad sześciu miesiącach życia i pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lądowanie ich Sojuza w Kazachstanie jest przewidziane na około 6:06 rano czasu polskiego.

Powrót trójki astronautów ze Stacji Kosmicznej potrwa około trzech godzin, a prędkość kapsuły trzeba będzie wyhamować z 28 tysięcy kilometrów na godzinę do zera.

W drodze powrotnej nie obejdzie się bez wstrząsów – podczas przelotu przez atmosferę oraz odrzucania modułu orbitalnego i napędowego pojazdu. Przyczyni się do tego również rozłożenie spadochronów oraz odpalenie silników tuż przed przyziemieniem, aby bezpiecznie spowolnić kapsułę na ostatniej prostej.

Już po lądowaniu Sojuza zespoły naziemne z Rosji, ESA i NASA pomogą astronautom wyjść z kapsuły i usadowią ich na specjalnych fotelach. Wówczas medycy lotniczy ESA oraz zespoły wsparcia zaopiekują się Alexandrem Gerstem, dla którego rozpocznie się podróż powrotna do Kolonii.

Alexander Gerst po powrocie z misji Blue Dot w 2014 roku / ESA

Już po testach medycznych Alexander Gerst zostanie przewieziony helikopterem do Karagandy w Kazachstanie, gdzie wraz z Sereną Auñón-Chancellor oraz Sergiejem Prokopjewem weźmie udział w tradycyjnej ceremonii powitalnej. Następnie wraz z astronautką uda się samolotem NASA do Norwegii, podczas gdy Sergiej Prokopjew zostanie przewieziony do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą.

W Norwegii Alexander Gerst pożegna się z Sereną Auñón-Chancellor i ostatni etap podróży odbędzie specjalnym samolotem ESA, który zawiezie go do Kolonii.

Sergi Vaquer, lekarz medycyny lotniczej w ESA mówi o szeregu kwestii medycznych, które trzeba brać pod uwagę podczas powrotu astronauty na Ziemię. Mogą to być problemy sercowo-naczyniowe, osłabione kości, utrata mięśni, jak również zaburzenia przedsionkowe powodujące utratę równowagi i uczucia mdłości. Układ odpornościowy astronauty może być również osłabiony, dlatego bardzo istotne jest zachowanie ścisłych obostrzeń higienicznych i unikanie kontaktu z każdą potencjalnie chorą osobą.

Mimo powyższego Vaquer uważa, że astronauci ESA wracają na Ziemię zdrowi i że rehabilitacja Alexandra Gersta przebiegnie szybko i sprawnie.

„Nasi astronauci są w tak dobrym stanie, ponieważ przygotowują się oni bardzo intensywnie jeszcze przed misją, ale również dzięki programowi ćwiczeń stosowanych już na orbicie. Jest to kluczowy czynnik medyczny poprawiający zdrowie na orbicie, a specjaliści ESA są zaangażowani w pomocy astronautom przy redukcji negatywnych efektów lotu kosmicznego”, powiedział Sergi Vaquer.

Centrum rehabilitacyjne Envihab / ESA

Po powrocie Alexander Gerst spędzi trwającą co najmniej 21 dni rehabilitację pod opieką lekarzy z ESA i specjalistów od ćwiczeń w nowoczesnym centrum Envihab należącym do Niemieckiej Agencji Kosmicznej tuż obok centrum szkolenia astronautów ESA.

Wyniki testów medycznych Gersta zostaną również wykorzystane w badaniach uzupełniających eksperymenty wykonane już na orbicie.

Stephane Ghiste, odpowiadający w ESA za kwestie związane z powrotem Alexandra Gersta do Europy dodaje, że to demonstruje sposób, jak różne zespoły pracują wspólnie, aby zapewnić bezpieczny powrót astronauty na Ziemię.

„Tego typu operacje są możliwe tylko dzięki współpracy i poświęceniu wielu zespołów ESA pracujących przy kwestiach medycyny kosmicznej, wsparcia i treningu astronautów, komunikacji oraz biura Centrum Szkolenia Astronautów w Moskwie, jak i bliskiej kooperacji z naszymi partnerami w NASA, Roskosmosie i Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR”, tłumaczy Ghiste.

Transmisja na żywo z lądowania Alexandra Gersta będzie dostępna pod tym adresem od 5:30 do 6:45 czasu polskiego.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

(ESA)

Comments are closed.