Udany start Falcona 9 z satelitą dla Kataru

1

15 listopada o godzinie 21:46 CET z Kennedy Space Center wystartowała rakieta Falcon 9. Tym razem spółka SpaceX wyniosła satelitę Es’hail Sat 2 dla operatora telekomunikacyjnego z Kataru.

Był to już siódmy egzemplarz Falcona 9 w “końcowej” konfiguracji znanej jako Block 5. Jednocześnie był to już 18 udany lot rakiety dla firmy Elona Muska w 2018 roku – dokładnie tyle samo lotów udało się SpaceX zrealizować w zeszłym roku.

Satelita Es’hail Sat 2 został po 27 minutach i 29 sekundach wyniesiony na orbitę transferową ku geostacjonarnej. Własnymi siłami dotrze nad 26 stopień długości wschodniej i będzie świadczył usługi telekomunikacyjne w pasmach Ku oraz Ka dla krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Pracować ma przez następne 15 lat. Ważący 5300 kg satelita został zbudowany przez japoński Mitsubishi Electric na bazie platformy DS-2000.


Nagranie startu Falcona 9 z satelitą Es’hail Sat 2

Po starcie udało się również odzyskać pierwszy stopień, który wylądował na barce Of Course I Still Love You na Atlantyku po 8 minutach i 16 sekundach lotu. Kolejny lot rakiety Falcon 9 ma zostać przeprowadzony w poniedziałek, 19 listopada. Wówczas po raz pierwszy ponownie ma zostać wykorzystany pierwszy stopień, który odbył już dwa wcześniejsze starty. Poniedziałkowy start ma wynieść cały szereg satelitów, w tym PW-Sata 2 zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz polsko-fińskiego ICEYE X2 zbudowanego przez spółkę ICEYE we współpracy z Creotech Instruments.

(PFA, GSP)

1 komentarz