Końcowe etapy podróży międzyplanetarnej InSight

0

W poniedziałek, 26 listopada, lądownik InSight wejdzie w atmosferę Marsa.

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot rakiety Altas V przebiegł prawidłowo i InSight został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej. O 14:23 CEST rozpoczęło się drugie, 6 minutowe odpalenie stopnia Centaur, które wyniosło sondę na trajektorię międzyplanetarną.

Przez kolejne miesiące InSight przemieszczał się w przestrzeni międzyplanetarnej, zbliżając do Czerwonej Planety. Wraz z InSight w tę podróż wybrały się dwa zminiaturyzowane satelity typu CubeSat 6U o nazwie Mars Cube One (MarCO). Oba satelity MarCO oddzieliły się tuż po wejściu stopnia Centaur na trajektorię międzyplanetarną. Oba MarCO mają być przekaźnikami dla lądującego InSight – są to dwa demonstratory nowych rozwiązań technologicznych dla komunikacji małych satelitów z dala od Ziemi.

Separacja MarCO podczas startu rakiety Atlas V / Credits – NASA TV

Lot InSight w kierunku Marsa przebiegał bez problemów. W poniedziałek, 26 listopada, podróż międzyplanetarna się zakończy a lądownik InSight wejdzie w atmosferę Czerwonej Planety. Proces lądowania InSight będzie trwać mniej niż siedem minut. W tym czasie lądownik zmniejszy swą prędkość z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera.

Animacja przedstawiająca lądowanie InSight na Marsie / Credits – LockheedMartinVideos

InSight rozpocznie przygotowania do lądowania na trzy godziny przed zetknięciem się z atmosferą Marsa. Wówczas lądownik otrzyma ostatnie poprawki do parametrów związanych z lądowaniem. Wejście w atmosferę planowane jest na godzinę 20:40 CET. Zaledwie 90 sekund po wejściu w atmosferę osłona termiczna InSight rozgrzeje się do maksymalnej temperatury 1500 stopni Celsjusza. Maksymalne przeciążenie rzędu 7,5 g zostanie osiągnięte o 20:42 CET. W trzeciej minucie i 38 sekundzie lądowania, na wysokości około 11,1 km, otworzy się spadochron lądownika. Piętnaście sekund później zostanie odrzucona osłona termiczna. W czwartej minucie i 36 sekundzie lądowania, na wysokości około 6,3 km zostanie uruchomiony radar lądownika.

O 20:46 CET, na 41 sekund od lądowania dojdzie do separacji InSight od pozostałego, zbędnego już sprzętu. Sekundę później zostaną uruchomione silniczki InSight, na wysokości około 1000 metrów. Lądowanie powinno nastąpić tuż przed 20:47 CET.

Jeśli wszystko się powiedzie, na Ziemię dotrze pierwszy sygnał o udanym lądowaniu o godzinie 20:54 CET. Pierwsze zdjęcia miejsca lądowania mogą nadejść w ciągu kilku minut od lądowania. Następnie, około 16-32 minuty po lądowaniu, InSight rozłoży swoje panele słoneczne.

Proces lądowania jest bardzo podobny do tego z misji Mars Phoenix, która osiadła na powierzchni Czerwonej Planety 25 maja 2008 roku.

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits - Astronika

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits – Astronika

Warto dodać, że część penetratora HP3, jednego z instrumentów sondy, zostało wykonane na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK). Penetrator HP3 jest jednym z podstawowych elementów misji InSight i jego zadaniem jest “wbicie się” na głębokość pięciu metrów w marsjański grunt. Urządzenie ma być uruchomione w pierwszym kwartale przyszłego roku, kilka miesięcy po lądowaniu InSight.

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, LM, PFA)

Comments are closed.