Jak odbierać sygnał PW-Sata 2?

7

Na 19 listopada 2018 roku spodziewane jest wyniesienie satelity PW-Sat2 na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9! PW-Sat2 podczas swojej czterdziestodniowej misji będzie nadawał w paśmie amatorskim i każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt radioamatorski, będzie w stanie odbierać i dekodować dane. Wspólnie z firmą SoftwareMill udostępniamy narzędzia, dzięki którym będzie to możliwe!

PW-Sat2 będzie jednym z ładunków misji SpaceFlight SSO-A, realizowanej za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Kilka godzin po odłączeniu od ostatniego członu rakiety satelita PW-Sat2 zacznie nadawać co 60 sekund ramki zawierające jego telemetrię. W transmitowanych danych znajdą się najważniejsze informacje o stanie satelity. Dane przesyłane na Ziemię przez PW-Sat2 będą “otwarte” i dostępne do odbioru i dekodowania dla każdego! Aby to ułatwić, udostępniamy na licencjach open source odpowiednie narzędzia, oparte o GNU Radio oraz stworzony wspólnie z SoftwareMill serwis radio.pw-sat.pl.

Instrukcję pracy krok po kroku można znaleźć na specjalnej stronie projektu. Na tej stronie znajdują się także informacje m.in. o przewidywanych sygnałach z PW-Sata 2 czy używanych częstotliwościach przez tego satelitę.

Zdjęcie PW-Sata 2 podczas integracji (styczeń 2018) / Credits - zespół PW-Sat 2

Zdjęcie PW-Sata 2 podczas integracji (styczeń 2018) / Credits – zespół PW-Sat 2

Każdy entuzjasta łączności radiowej i systemów satelitarnych zaproszony jest do udziału w projekcie poprzez odbieranie i przekazywanie danych. Przewidujemy karty okolicznościowe QSL dla osób, które skutecznie odbiorą i przekażą nam poprawną ramkę danych. Dla osób, które udostępnią najwięcej ramek, odbiorą pierwszą i ostatnią ramkę przewidziane są upominki związane z projektem. Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na podstronie projektu PW-Sat 2.

Organizatorzy projektu PW-Sat 2 składają podziękowania firmie SoftwareMill, której wsparcie pozwoliło nam wystawić na świat specjalną aplikację webową pod adresem radio.pw-sat.pl. Mamy nadzieję, że posłuży nie tylko radioamatorom, ale również osobom, które nigdy nie interesowały się odbieraniem sygnałów z satelitów. Aplikacja umożliwi przegląd wszystkich zebranych danych i śledzenie stanu satelity PW-Sat2 niemal na żywo.

Przygotowanie PW-Sata 2 do transportu / Credits - Michał Gumiela/PW-Sat2/Studenckie Koło Astronautyczne

Przygotowanie PW-Sata 2 do transportu / Credits – Michał Gumiela/PW-Sat2/Studenckie Koło Astronautyczne

Zachęcamy do uruchomienia aplikacji, testowania jej działania i swoich stacji naziemnych przed rozpoczęciem misji PW-Sata2. Szczegóły zostały na naszej Wiki. W razie wszelkich pytań, wątpliwości, problemów, zauważonych błędów – nasz zespół aktywnie śledzi ten wątek i będzie starał się udzielić wszelkiej pomocy. Można również skontaktować się z nami przez kanały społecznościowe oraz e-mail: kontakt@pw-sat.pl.

Informacje o stanie misji, aktualizacjach narzędzi do odbioru, planowane akcje (zmiana przepływności bitowej nadawanej telemetrii, uruchamianie eksperymentów) będą dostępna na naszym Twitterze: https://twitter.com/PWSat2

Wizualizacja PW-Sata2 na orbicie / Marcin Świetlik

Wizualizacja PW-Sata2 na orbicie / Marcin Świetlik

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Dominikowi Roszkowskiemu z zespołu PW-Sat 2 za przesłane materiały.

(PW-Sat 2)

7 komentarzy

 1. No i zonk jest. Bo software only win10/64b . Mało ludzi z poza “branży” Ham radio orientuje się jak zmajstrować antenę, skąd odbiornik itp. Natomiast radioamatorzy mający win10/64 do radia to ułamek procenta. Klapa na starcie. Napisałem do zespołu żeby nie robili siarki ale zero odpowiedzi. No coż firma odpowiedzialna za soft pojechała po całości. Tylko realia trochę nie teges jak na SP.

  SP3UCA

  • > Bo software only win10/64b
   Nie tylko Win 10, dostępne też wersje na Linuksa. A dla chętnych również są flow grapchy GRC.

   > Natomiast radioamatorzy mający win10/64 do radia to ułamek procenta.
   Całe SatNOGS działa na GRC więc jest to standard. Nasza aplikacja też działa na bazie GRC.

   > Napisałem do zespołu żeby nie robili siarki ale zero odpowiedzi

   Jakim kanałem komunikacji? Odpisujemy na komentarze, a ta odpowiedź jest dowodem.

   > No coż firma odpowiedzialna za soft pojechała po całości.
   Soft desktopowy jest robiony przez zespół. Strona internetowa/aplikacja webowa (radio.pw-sat.pl) jest autorstwa “firmy”.

   • Michale , napisałem na wyżej podany w tekście email ( kontakt@pw-sat.pl).
    Może się nie zrozumieliśmy. Szerokość oddolnego odzewu na akcję zależy od możliwości technicznych i wiedzy w temacie – radia i astro. Jednym słowem ci co mają powyższe , (środowisko radioamatorów) często nie dysponują do hobby nowym sprzętem (64b). Ci z kolei co na co dzień grają w Call of Duty itp i dotrą do zapowiedzi eventu i trafem przeczytają zachętę jeżeli ich to w ogóle zainteresuje będą mierzyć koncentryk i dziwić się że nie ma 50 Ohm.
    Reasumując – grupa docelowa niepotrzebnie ograniczona i dla tego szkoda.
    To tylko moje skromne zdanie.
    Mimo wszystko życzę jak najszerszego odzewu.
    Andrzej.

    • Michał Gumiela on

     Mail faktycznie został przeoczony, za co przepraszam.

     Doskonale rozumiem, że odzew zależy od dostępności. Jednak możliwości techniczne idą nieco do przodu i chociażby zastosowane radio w PW-Sacie2 wymusza wykorzystanie nowszego (nie najnowszego!) sprzętu i softu (odbiorniki SDR). Wystarczy, że zaczniemy nadawać na 9k6, a już standardowe radia nie dadzą rady przez filtry pasmowe i nie pomoże tutaj to, że wspieralibyśmy windowsa 95.

     Właśnie żeby zwiększyć dostępność taka aplikacja powstała. Uznaliśmy, że próg wejścia w GNURadio jest dla wielu za duży i chcieliśmy mieć w miarę kompleksowe rozwiązanie, które wystarczy kliknąć dwa razy i się uruchomi. Jak wyjdzie – zobaczymy.

     A co do samej aplikacji… działa od Windowsa 7 – 10, a także na większości linuksów. Powstała wysiłkiem praktycznie jednej osoby (z doraźną pomocą kilku innych), która robiła to hobbystycznie, tak jak cały projekt PW-Sat2. W związku z tym nie jest fizycznie możliwe, aby obsłużyła wszystkie konfiguracje systemowo – sprzętowe na świecie, nie ukrywam, że chciałbym żeby tak było…

     • Michale oczywiście masz rację. Jednak SDR jest już w użyciu od co najmniej 10 lat. XP/32bit i proste procki działa super. Nadajnik nie deprymuje właściwości odbiornika. 9k6 używaliśmy w Packet Radio (AX25) już w początkach 90’tych. Na win 95 właśnie. Odbiornik ssb jeżeli ma tylko CAT może dynamicznie automatycznie zmieniać Fodb w zależności od Dopplera np z Orbitronem. (sprawdzone wczoraj w czasie przygotowań sprzętu do PW-SAT)
      Jest mnóstwo amatorskiego softu do odbioru SAT – amatorskich i telemetrii z profesjonalnych. Na SDR i inny sprzęt.
      Uściślę – kolega piszący wykonał dobrą robotę, tylko “po drodze” mógł zrobić opcję wersji na 32bit.

      Pozdrawiam.

     • Cieszę się, że przygotowania do obioru PW-Sata idą pomyślnie (jak wnioskuję 😉 ). Mam nadzieję, że pomimo trudności z ograniczoną dostępnością udał się uruchomić aplikację.

      Nie chcę też żeby były moje wpisy odebrane jako próba obrony czy coś w tym stylu, a raczej pokazanie, że czasem twórcy spotykają się z problemami, które wymuszają takie, a nie inne decyzje…
      Wersji 32-bit na Windowsa nie ma też z innej przyczyny – oprogramowanie oparte jest o GNU Radio, które nie istnieje w binarkach na Windowsa w wersji 32-bit: http://www.gcndevelopment.com/gnuradio/downloads.htm

      > I do not plan on releasing a 32-bit version since I believe there will be little demand from the average GNURadio user.

      Samodzielne budowanie go ze źródeł dostarcza wielu późniejszych komplikacji.

      Jeszcze raz życzę pomyślnych odbiorów jak już PW-Sat2 trafi na orbitę!

 2. Trzymam kciuki, a to dlatego, że jednym z opowiadań, które zrobiły na mnie największe wrażenie był “Wiatr ku słońcu” w zbiorze pt. “Spotkanie z Meduzą” Artura Charlesa Clarke`a. Samo opowiadanie jest 1964 roku… Kto czytał będzie wiedział o czym mówię.