Biały Dom proponuje znaczne cięcie budżetu NASA

0

Administracja Białego Domu proponuje znaczne cięcie budżetu NASA na rok fiskalny 2020.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom. Aktualnie prezydentem USA jest Donald Trump.

W miesiącach poprzedzających prezentację nowego budżetu federalnego, trwają rozmowy na temat budżetów poszczególnych biur i agencji. Jest to także okres, w którym Biały Dom może zaproponować nowe kierunki rozwoju lub też ograniczenie działań.

W listopadzie 2018 rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat budżetu NASA na rok fiskalny 2020. Pierwsza propozycja jest niepokojąca dla NASA – Biały Dom proponuje znaczną redukcję budżetu. Proponowane jest cięcie o około 5%. Jest to wartość około jednego miliarda USD. Podobną redukcję Biały Dom proponuje dla wielu innych agencji federalnych.

Grafika przedstawiająca strukturę rakiety SLS / Credits: NASA/MSFC

Grafika przedstawiająca strukturę rakiety SLS / Credits: NASA/MSFC

Cięcie o pięć procent może mieć negatywny wpływ na NASA, szczególnie w 2020 roku. Wówczas będą następować ostatnie prace nad pierwszym lotem rakiety SLS oraz kapsułą MPCV Orion do misji EM-1. Cięcie może doprowadzić do dalszych opóźnień w realizacji tej misji, a także rozwoju projektu stacji okołoksiężycowej LOP-G.

Warto tu dodać, że 6 listopada odbyły się częściowe wybory do amerykańskiego Kongresu. W wyniku tych wyborów Izba Reprezentantów “przeszła” na stronę Demokratów, zaś większość w Senacie została zachowana przez Republikanów. Wynik tych wyborów może mieć wpływ na przyszłościowe misje NASA, gdyż jest to zależne od zainteresowania polityków i ich zaangażowania w kwestie amerykańskiej polityki kosmicznej. Zmiana składu przedstawicieli Kongresu zmieni także skład osobowy poszczególnych komisji, w tym i tych związanych z technologiami, kosmosem i wykorzystaniem satelitów. Przykładowo, Bill Nelson, polityk z Florydy aktywnie wspierający NASA, przegrał wybór z Rickiem Scottem,  który dotychczas nie wyrażał większego zainteresowania ani tą agencją kosmiczną ani innymi podmiotami związanymi z branżą kosmiczną. W stanie Teksas wybory przegrał John Culberson, aktywnie wspierający przygotowania NASA do misji bezzałogowej w kierunku Europy.

Budżety NASA są dyskutowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(XYT, SN, Tw)

Comments are closed.