18 lat stałego zamieszkania ISS

0

Mija 18 rocznica stałego zamieszkania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od 2 listopada 2000 roku na orbicie ciągle przebywali astronauci.

Pierwsza załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Expedition 1, weszła na pokład nowej stacji 2 listopada 2000 roku. Dwóch Rosjan, Sergiej Krikałow oraz Jurij Gidzenko wraz z dowódcą, Amerykaninem Williamem Shepherdem przybyło na ISS na pokładzie Sojuza TM-31. Wówczas w skład stacji wchodziły tylko trzy moduły: amerykański Unity oraz rosyjskie Zarja i Zwiezda.  Od tego momentu stacja została znacznie rozbudowana i jest permanentnie zamieszkała przez astronautów.

Wygląd ISS w 2000 roku / NASA

Należy podkreślić, ze Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest najdłużej stale zamieszkanym obiektem w przestrzeni kosmicznej. Poprzedni rekord należał do radziecko-rosyjskiej stacji Mir, krążącej wokół Ziemi od 1986 do 2001 roku.


Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przez 18 lat programu ISS pojawiły się sytuacje, gdzie konieczne było zmniejszenie liczby załogi. Przede wszystkim widać efekt katastrofy wahadłowca Columbia, w wyniku którego budowa ISS opóźniła się o trzy lata, a na stacji przebywały dwuosobowe ekspedycje. Zmniejszenie załogi rozważano również w 2015, gdy katastrofie uległy dwie misje logistyczne po sobie (Progress M-27M oraz Dragon CRS-7). Na szczęście, kolejną misję logistyczną Progressa M-28M udało się przeprowadzić bezproblemowo.

Obecnie na pokładzie ISS pozostaje trójka astronautów: Alexander Gerst z Niemiec, Siergiej Prokopiew z Rosji oraz Serena Auñón-Chancellor z USA wchodzący w skład ekspedycji 57. Po awaryjnym starcie Sojuza MS-10 z 11 października, w których dwóch astronautów nie dotarło na orbitę, obecna załoga pozostanie na ISS do 20 grudnia 2018. Na 3 grudnia zaplanowany jest start kolejnej załogi 58: Olega Kononienki, Anny McClain oraz Davida Saint-Jacquies.

(PFA)

Comments are closed.