Udany test silników F9 do SpX-DM1

0

Firma SpaceX przeprowadziła udany test silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, która zostanie wykorzystana w misji SpX-DM1.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 będzie pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa.

Dwudziestego siódmego października firma SpaceX poinformowała o udanym teście silników pierwszego stopnia egzemplarza rakiety Falcon 9 przygotowywanego do lotu SpX-DM1. Test przebiegł prawidłowo, co jest ważnym krokiem w przygotowaniach do tej misji.

W tej chwili misja SpX-DM1 jest planowana na styczeń 2019. W trakcie tej wyprawy kapsuła Dragon 2 dotrze do ISS. Czas trwania misji SpX-DM1 to około dwóch tygodni. Końcowym etapem tego lotu będzie pomyślne wodowanie kapsuły Dragon 2 u wybrzeży Kalifornii.

Kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX oraz pojazd CST-100 firmy Boeing znacznie zwiększą możliwości dostarczania astronautów do ISS. W tej chwili jest to krytyczna kwestia, gdyż 11 października 2018 o 10:40 CEST z Bajkonuru doszło do nieudanego startu rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10. Na jej pokładzie znaleźli się Rosjanin (Aleksiej Owczynin) i Amerykanin (Tyler Nick Hague), którzy na szczęście nie ponieśli obrażeń w trakcie tego lotu.

Kapsuła Sojuz MS-10 nie osiągnęła orbity i jak na razie loty załogowe są zawieszone. Prawdopodobnie 30 października 2018 poznamy wyniki dochodzenia rosyjskiej komisji badającej okoliczności tej awarii, jednak jest jasne, że ISS musi być obsługiwana przez kilka niezależnych od siebie pojazdów załogowych.

(SpaceX)

Comments are closed.