Udany start CZ-2C (09.10.2018)

0

Dziewiątego października rakieta CZ-2C wyniosła dwa satelity Yaogan-32.

Do startu CZ-2C z zestawem Yaogan-32 doszło 9 października z kosmodromu Jiuquan o godzinie 04:43 CEST. Rakieta pracowała prawidłowo i dwa satelity znalazły się na prawidłowej orbicie.

Oficjalne chińskie źródła twierdzą, że Yaogan-32 (w oficjalnych przekazach zwykle opisywany w liczbie pojedynczej) ma służyć do cywilnych obserwacji Ziemi dla rolnictwa i wsparcia przy katastrofach naturalnych. Według źródeł zachodnich Yaogan-32 to dwa satelity mające przeznaczenie wojskowe. Co ciekawe, tym razem na orbitę została wyniesiona “pierwsza grupa” Yaogan-32. Sugeruje to, że Yaogan-32 może się składać z kilku grup satelitów.

Mają one służyć do zwiadu elektronicznego, w szczególności lokalizacji obcych statków na oceanach, podobnie jak amerykańskie satelity Naval Ocean Surveillance System (NOSS). Wcześniejsze generacje satelitów NOSS operowały w trójkach, a obecne w dwójkach i można przypuszczać, że Yaogan-32 ma takie samo przeznaczenie.

W ostatnich latach Chiny znacznie rozbudowały swoje możliwości zwiadu elektronicznego na morzach. Zostały wyniesione serie satelitów Yaogan. Niewątpliwie ma to związek z budową chińskiej marynarki wojennej, sporem o wyspy Spratly oraz rozbudową flot w innych państwach (np. Japonia i Korea Południowa).

Dla Chin był to już 27 start rakiety orbitalnej w 2018 roku.

(LK, NSF, PFA)

Comments are closed.