Przelot Parker Solar Probe obok Wenus

2

Trzeciego października sonda Parker Solar Probe przemknęła obok Wenus. Minimalny dystans wyniósł 2550 km.

Misja Parker Solar Probe rozpoczęła się 12 sierpnia 2018 o godzinie 09:31 CEST. Rakieta Delta IV Heavy umieściła tę sondę na bardzo eliptycznej trajektorii, której peryhelia będzie z czasem przebiegać coraz bliżej Słońca. Pierwsze peryhelium zostanie osiągnięte przez Parker Solar Probe już 6 listopada 2018. Wówczas sonda znajdzie się w odległości około 25,4 miliona kilometrów od naszej Dziennej Gwiazdy.

Po drodze do pierwszego peryhelium Parker Solar Probe wykonał przelot obok Wenus. Do tego przelotu doszło 3 października. Minimalny dystans pomiędzy sondą a Wenus wyniósł 2550 km.

Przed przelotem sonda znajdowała się na orbicie o parametrach 31 x 152 milionów km i nachyleniu 5,6 stopnia. Przelot obok Wenus skierował Parker Solar Probe na orbitę o parametrach 25 x 140 milionów km i nachyleniu 3,4 stopnia.

Nagranie ukazujące trajektorię lotu Parker Solar Probe / APL

Sonda Parker Solar Probe będzie prowadzić pomiary korony słonecznej. Badania będą wykonywane z coraz większych zbliżeń do Słońca, aż do rekordowo bliskiej odległości 6,2 milionów kilometrów od fotosfery. Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła ważąca specjalna osłona termiczna skonstruowana przez inżynierów z Applied Physics Laboratory.

Projekt misji, zaakceptowany przez NASA w 2008 roku, zakładał pierwotnie start rakiety nośnej Delta IV Heavy z Cape Canaveral w 2015, jednak został przesunięty na lato 2018 roku. W ciągu 7 lat po starcie będzie następowało dostosowanie orbity heliocentrycznej do wymagań misji. Do czasu, aż PSP znajdzie się na ostatecznej orbicie w 2024 roku, wykona 7 przelotów obok Wenus i obiegnie Słońce 24 razy. Uzyskane asysty grawitacyjne pozwolą sondzie wejść na orbitę, w peryhelium której jej szybkość względem Słońca wyniesie 800 tys. km/h.

(NASA)

2 komentarze