Niebawem koniec prób kontaktu z Opportunity

1

NASA niebawem zakończy próby aktywnego nawiązania kontaktu z łazikiem Opportunity. Coraz bardziej jest prawdopodobne, że misja tego łazika zakończyła się w wyniku tegorocznej burzy pyłowej na Marsie.

Łączność z łazikiem Opportunity utracono w wyniku potężnej burzy pyłowej na Marsie, która rozpętała się w tym roku na Czerwonej Planecie. Ta burza została po raz pierwszy zaobserwowana przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) na początku czerwca. W ciągu kilkunastu dni burza pokryła spory obszar Czerwonej Planety, a region (Meridiani Planum), w którym przebywa łazik Opportunity był jednym z tych, w których intensywność burzy była bardzo duża. Burza pyłowa była także obserwowana po drugiej stronie planety przez łazik Curiosity i trwała aż do września.

Jedno z ostatnich zdjęć wykonanych przez Opportunity - sol 5105 (4 czerwca 2018) / Credits - NASA

Jedno z ostatnich zdjęć wykonanych przez Opportunity – sol 5105 (4 czerwca 2018) / Credits – NASA

Od 6 czerwca 2018 panele słoneczne Opportunity nie były już w stanie wygenerować wystarczającej mocy do przeprowadzania badań naukowych oraz jazdy łazika. Od 12 czerwca nie udało się nawiązać kontaktów z Opportunity. Pokładowe baterie nie były w stanie dostarczyć 24V, co jest minimalną wartością potrzebną do zasilania pojazdu. W tej sytuacji doszło do wyłączenia wszystkich systemów łazika poza zegarem pokładowym. Ten zegar jest zaprojektowany tak, by próbować co jakiś czas wybudzać inne systemy łazika.

Łazik milczał przez kolejne miesiące, gdy burza pyłowa szalała na większą częścią Marsa. Pod koniec sierpnia NASA poinformowała, że intensywność burzy maleje. Oznacza to większą ilość promieniowania słonecznego dla paneli łazika Opportunity. Jest więc szansa, że pokładowe baterie tego łazika mogą zacząć się ładować.

Gdy burza pyłowa zaczęła cichnąć, NASA rozpoczęła fazę aktywnego nawiązania kontaktu z Opportunity. Działania rozpoczęły się 12 września. Ta faza początkowo miała trwać 45 dni, choć możliwe jest pewne przedłużenie tego okresu. Niemniej jednak próby kontaktu we wrześniu i październiku 2018 nie przyniosły efektów – Opportunity nie odpowiedział.

Już za miesiąc, 26 listopada, na Marsie znajdzie się lądownik InSight. Cała uwaga NASA – rozumiana tutaj także jako możliwości komunikacyjne – skupi się na tej misji. Prawdopodobnie na przynajmniej kilkanaście dni przed tym lądowaniem NASA oficjalnie zakończy fazę prób nawiązania kontaktu z łazikiem Opportunity.

Nikt nie przypuszczał, że łazik MER-B “Opportunity”, jeden z dwóch wystrzelonych w 2003 roku pojazdów marsjańskich, wytrzyma tak długo w dobrym stanie technicznym tak długo. Od czasu lądowania na Marsie, które nastąpiło 25 stycznia 2004 roku, łazik Opportunity badał obszar Meridiani Planum. W lutym 2018 roku Opportunity przekroczył pięć tysięcy marsjańskich dni (“soli”) prac na powierzchni Czerwonej Planety.

Misja MER-B Opportunity jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Jeden komentarz

  1. Artur Poznański on

    “tak długo w dobrym stanie technicznym tak długo”
    dwa razy powtórzone “tak długo” w jednym zdaniu